Pieszy przeciwko czterem kierowcom...
30.06.2016 09:30
Pieszy przeciwko czterem kierowcom... Fot. kadr z wideo

Nie bez powodu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych nie należy wyprzedzać. Tak samo zabronione jest omijanie zatrzymanego pojazdu.

Człowiek w starciu z rozpędzonym samochodem ma nikłe szanse na wyjście z tej konfrontacji bez większego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego tak ważne jest zachowanie należytej ostrożności każdorazowo, gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych. Szczególnie w momencie, gdy inne pojazdy mocno zwalniają lub wręcz stoją przed „zebrą”.

Piesi również powinni być świadomi czyhającego zagrożenia i z myślą o własnym bezpieczeństwie podchodzić z bardzo ograniczonym zaufaniem do pozostałych uczestników ruchu drogowego poruszających się pojazdami mechanicznymi.

Widząc na jednokierunkowej, wielopasmowej drodze wyłącznie jeden zatrzymany samochód, przechodzień zamiast iść całą naprzód, powinien zbliżając się do kolejnego pasa ruchu sprawdzić, czy można bezpiecznie zrobić kolejny krok. Takie przezorne zachowanie z pewnością mogłoby przyczynić się do znacznej poprawy bezpieczeństwa.

Czujnie zachował się pieszy, któremu udało się uniknąć potrącenia przez nadjeżdżającego kierowcę Opla Astry:

Z pomocą przyszła również osoba prowadząca pojazd z kamerą pokładową, która uwieczniła całą sytuację. Przepuszczając pieszego, kierowca ciągle monitorował sytuację w lusterku, używał klaksonu, a wcześniej zjechał do krawędzi jezdni, żeby wymusić na pozostałych uczestnikach ruchu zmniejszenie prędkości.

Co ciekawe, za takie przewinienia kierowcy mogą spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych. Alternatywnie funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu w celu wydania orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdu przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Ostatnia kara w przypadku zakazu wykonywania tej czynności przez co najmniej 12 miesięcy jest tym surowsza, zważywszy na fakt, że delikwent chcąc legalnie wsiąść za kierownicę, musiałby ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

Niestety o tym jak dużo osób powoduje takie zagrożenie, można przekonać się oglądając liczne filmiki. Równie lekkomyślnego manewru podjął się pewien kierowca radiowozu. Do potrącenia z kolei doszło w przypadku pieszego w Lublinie oraz dziewczynki w Rosji.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.