Pijany kierowca wjechał w radiowóz

17.06.2016 10:07
Pijany kierowca wjechał w radiowóz Fot. policja.pl

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to najprawdopodobniej jedna z najgorszych decyzji, jakie może podjąć kierowca. W końcu to igranie nie tylko z własnym, ale i cudzym życiem.

Już nie chodzi o to, że można stracić prawo jazdy i trafić za kratki, tylko o ryzyko, jakiego podejmują się tacy ludzie. Stanowią ogromne zagrożenie w ruchu drogowym i narażają postronne osoby na trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Za regułę można uznać, ze im większe stężenie alkoholu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.

Według polskiego prawa, osoba prowadząca pojazd mechaniczny, mająca we krwi od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie. Powyżej tej ostatniej wartości możemy już mówić o przestępstwie podlegającym karze na podstawie artykułu 178a kodeksu karnego.

Brakiem wyobraźni popisał się pewien kierowca Mercedesa klasy S, który spowodował kolizję z radiowozem na autostradzie A-1 pod Włocławkiem. Został on niezwłocznie zatrzymany. Z przeprowadzonego badania stanu trzeźwości wynikało, że delikwent miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W dodatku policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny Mercedesa przez brak aktualnego badania technicznego, a także prawo jazdy osoby podróżującej niemieckim autem.

Obecność funkcjonariuszy na tym fragmencie drogi była nieprzypadkowa. Otrzymali oni zgłoszenie od dyżurnego z Torunia. Według jego zeznań, kierowca Mercedesa jadący w stronę Włocławka poruszał się całą szerokością jezdni. Od razu w tamte okolice wysłano radiowozy. Policjanci szybko zlokalizowali niesfornego kierowcę. Jednak ten nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe. Po chwili doprowadził do zderzenia z samochodem funkcjonariuszy i pomimo to, kontynuował dalszą jazdę.

pijany 2 Fot. foto: materiały prasowe

Na szczęście w wyniku kolizji uszkodzona została opona Mercedesa, przez co kierowca był zmuszony do zatrzymania się, co też uczynił na wysokości miejscowości Ludwinowo.

Po wytrzeźwieniu, zatrzymany usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości i spowodowania kolizji drogowej, za co może grozić mu do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia nawet na 10 lat.

Wymiar kary adekwatny do popełnionych czynów?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.