Pilot myśliwca nagrał moment uderzenia pioruna w samolot [WIDEO]

Michał Tomaszkiewicz
02.01.2019 13:42
Pilot myśliwca nagrał moment uderzenia pioruna w samolot [WIDEO] Fot. kadr z wideo

Pioruny są śmiertelnie niebezpieczne i uderzają znienacka – przekonał się o tym pilot kuwejckiego myśliwca F/A-18 Hornet, który został trafiony wyładowaniem podczas lotu. 

Z piorunami nie ma żartów – w Polsce od ich uderzeń ginie rocznie od 3 do 5 osób. Wyładowanie jest tak silne, że widać go (i słychać) nawet z odległości 20 km.

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące niezwykły przypadek – kamera umieszczona w kokpicie myśliwca F/A-18 Hornet nagrała moment, w którym piorun uderza w kadłub samolotu.

Na szczęście dla pilota, noszącego pseudonim „Viper”, skończyło się na strachu – maszynę udało się bezpiecznie sprowadzić na ziemię. Nie podano informacji o tym, jak poważne były spowodowane przez piorun uszkodzenia.

Nagranie z F/A-18 Hornet trafionego przez piorun

Prawdopodobieństwo porażenie człowieka przez piorun wynosi 1:700000 tysięcy. Jeśli chodzi o samoloty, sprawa wygląda już znacznie inaczej – podczas każdego lotu szansa na znalezienie się na drodze wyładowania atmosferycznego wynosi już 1:1200.

Z artykułu opublikowanego w „Scientific American” wynika, że każdy z samolotów amerykańskich linii lotniczych uderzany jest przez piorun przynajmniej raz w ciągu roku. Pasażerowie mogą jednak czuć się bezpiecznie – ostatnia katastrofa samolotu spowodowana przez uderzenie pioruna miała miejsce w 1967 roku.

Nowoczesne samoloty są odporne na wyładowania atmosferyczne – są wyposażone w odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Główne zagrożenie to możliwość wywołania iskry i zapalenia paliwa w zbiornikach oraz porażenie systemów pokładowych – samoloty coraz mocniej polegają na elektronice, więc awaria może uniemożliwić kontrolowanie pojazdu).

Kadłuby samolotów są dobrymi przewodnikami elektrycznymi – energia pioruna jest więc transportowana szybko i niemal niezauważenie dla załogi i pasażerów. Z części relacji można się dowiedzieć, że cały proces przebiega bezgłośnie, chociaż zdarzają się też sytuacje, gdy uderzeniu samolotu przez piorun towarzyszy głośny grom.

Z reakcji pilota myśliwca F/A-18 Hornet wynika, że w jego przypadku coś było słychać – widać, jak mężczyzna instynktownie reaguje skuleniem w odpowiedzi na dźwięk towarzyszący wyładowaniu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.