Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Niesamowite zdjęcie zafascynowało internautów

07.06.2021 12:32
Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Niesamowite zdjęcie zafascynowało internautów Fot. Shutterstock

5 czerwca 2021 nad Tatrami przeszła potężna burza z piorunami. Jeden z nich uderzył w krzyż na Giewoncie.

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu ostał ustawiony 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Krzyż ma wysokość 17,5 m, z czego 2,5 m jest wkopane w skały, zaś ramię poprzeczne ma długość 5,5 m. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej masie ok. 1900 kilogramów. Nic więc dziwnego, że bardzo często ściąga na siebie uderzenia piorunów. Dwa lata temu na szczycie doszło do tragicznego uderzenia pioruna w czasie burzy. Zginęło wtedy aż pięć osób.

Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie

Facebookowy profil "Aktualne warunki w górach" opublikował  w sobotę, 5 czerwca 2021, niezwykłe zdjęcie, na którym widać moment uderzenia pioruna w krzyż na Giewoncie. Fotografia szybko obiegła internet i przypomniała o tym, że należy pamiętać, że przebywanie w czasie burzy na górskich szlakach jest bardzo niebezpieczne.

Burze były zapowiadane na dziś, przyszły i tak dość późno, mam nadzieję, że nikogo już na szlakach nie było.

- czytamy pod zdjęciem.

Warto pamiętać, że burze na Giewoncie potrafią nadciągnąć znienacka i lepiej oglądać je na zdjęciach. Burza, która przeszła w czwartek 22 sierpnia 2019 roku wczesnym popołudniem przez Tatry Zachodnie zebrała potforne żniwo. W wyniku uderzeń co najmniej kilku doziemnych wyładowań atmosferycznych (piorunów) porażeni zostali turyści, większość ofiar przebywała w tym czasie w okolicy szczytu Wielkiego Giewontu. 5 osób zginęło, a 157 zostało rannych.

Goprowcy radzą, by przed wejściem w góry korzystać z prognoz pogody i aplikacji monitorujących na bieżąco to przesuwanie się burz. Gdy burza jest na horyzoncie, należy jak najszybciej zawrócić i znaleźć bezpieczne schronienie.

Zobacz również: Latarnia Maracaibo. Tajemnicze miejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.