Pogoda
13.01.2017 10:28

Piraci zapłacili w 2016 roku 1,5 mln zł odszkodowań

W ciągu ostatnich 5 lat BSA wywalczyła w sądach - i poza nimi - ponad 10 mln odszkodowań dla producentów piraconego w Polsce oprogramowania.

Piraci zapłacili w 2016 roku 1,5 mln zł odszkodowań
foto: Bizmac, CC BY 2.0

Na otrzymane w 2016 roku 1,5 mln zł składa się 500 tys. zasądzone na rzecz twórców tytułem naprawienia szkód za bezprawne uzyskanie oprogramowania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub jego bezprawne rozpowszechnianie oraz dodatkowy milion - efekt ugód osiągniętych poza sądami. Piraci złapani na gorącym uczynku woleli utrzymać sprawę poza salami rozpraw.

BSA reprezentuje twórców oprogramowania i działa w ich imieniu, ściągając przypadki nielegalnego użytkowania programów przez przedsiębiorstwa. W 2016 roku organizacja otrzymała 909 doniesień z Polski, co oznacza wzrost w stosunku do 2015 o 100%. Jak łatwo wyliczyć, średnie odszkodowanie wyniosło około 1650 zł.

Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA | The Software Alliance w Polsce, jest z tego faktu bardzo zadowolony:

"

Wzrost liczby zgłoszeń, ale też ich rosnąca jakość cieszy, tym bardziej, że od kilku lat jest to stała tendencja. Oznacza to, że przyzwolenie na kradzież własności intelektualnej konsekwentnie spada, a korzystanie przez firmy z nielegalnego oprogramowania coraz częściej postrzegane jest jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Część z otrzymanych przez BSA zgłoszeń inicjuje proces, którego zwieńczeniem jest ugoda pozasądowa lub wyrok sądu. "

BSA ma co robić w Polsce - jak wynika z przeprowadzonego przez organizację badania, 48% oprogramowania w Polsce używane jest bez wykupienia licencji. Mimo, że piratów jest już mniej niż legalnych użytkowników, w dalszym ciągu odstajemy pod względem legalności od świata - według szacunków, w Unii Europejskiej za pirackie uznano 29% programów.

Część użytkowników używa nielegalnych kopii oprogramowania nieświadomie, kupując je w dobrej wierze na internetowych akcjach. W 2016 roku było głośno między innymi o prowadzonej w Polsce nielegalnej fabryce Windows - w sprzedawanym komplecie znajdował się nośnik oraz sfałszowane naklejki licencyjne.

Odkryto także, że nielegalne oprogramowanie oferowane było w ramach przetargów polskim urzędom.

A Wy używacie legalnego oprogramowania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery