Piracki aktywator Windowsa naciąga na SMS-a Premium

Michał Tomaszkiewicz
31.03.2017 13:10
Piracki aktywator Windowsa naciąga na SMS-a Premium Fot. zoovroo, CC BY-ND 2.0

Przestępcy zarabiają teraz oszukując piratów – w sieci znalazły się programy udające aktywatory do Windows, programów użytkowych i gier. Wystarczy dać zeskanować swój komputer i odebrać kod w postaci SMS-a Premium.

W marcu 2017 roku głośno było o zatrzymaniu oszustów naciągających na Facebooku na konkursy organizowane rzekomo przez znane marki – ostrzegaliśmy między innymi o fałszywym czyszczeniu magazynów w Media Expert czy kuszeniu dożywotnią pensją w imieniu LOTTO.

Według szacunków policji, na swoim procederze mogli zarobić ponad milion złotych. Z ustaleń ekspertów wynika, że oszuści umiejętnie naciągający internautów mogą wyłudzać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dziennie.

Przestępcy szukają coraz nowszych sposobów na wprowadzenie internautów w błąd – w marcu 2017 pojawiły się w polskim internecie programy udające aktywator pirackich wersji Windows, oprogramowania użytkowego oraz gier.

Aktywator nie zawiera złośliwego kodu, nie jest więc wykrywany przez program antywirusowy jako zagrożenie. Działanie aplikacji sprowadza się do wyświetlenia informacji o pobieraniu pakietów i aktualizacji łamanego oprogramowania, a następnie wyświetla formularz zachęcający do pobrania kodu aktywacyjnego:

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Zamiast obiecanej legalizowania pirackiej wersji oprogramowania osoba zainteresowana otrzymuje formularz służący do pobrania „kodu aktywacyjnego” za pośrednictwem SMS-a Premium. Nie trzeba chyba dodawać, że po jego wysłaniu nie ma co się spodziewać jakiejkolwiek informacji zwrotnej (oprócz wiadomości od operatora o konieczności zapłacenia 30 zł), o serialu nie wspominając.

Jeśli macie znajomych, którzy lubią „oszczędzić” na oprogramowaniu, warto ostrzec ich przed oszustwami tego typu – lepiej, żeby odłożyli pieniądze na zakup legalnej wersji używanych aplikacji.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.