Pirat skazany na 1,5 roku prac przymusowych. Część wynagrodzenia zabierze mu państwo
Michał Tomaszkiewicz
07.05.2019 10:48
Pirat skazany na 1,5 roku prac przymusowych. Część wynagrodzenia zabierze mu państwo Fot. materiały prasowe

Piractwo nie popłaca – przekonał się o tym Rosjanin, który umożliwiał oglądanie telewizji cyfrowej na gapę dzięki przerobionych dekoderom. Mężczyzna został skazany na grzywnę oraz 1,5 roku przymusowych robót.

Piractwo piractwu nierówne – rekord ustanowiła filipińska telewizja kablowa, która dzień po premierze „Avengers: Endgame” wyemitowała hit korzystając ze ściągniętej z internetu kopii nagranej w kinie. Lokalny dystrybutor ani Disney nie byli zachwyceni, można się więc spodziewać, że odszkodowanie będzie ogromne.

Być może ktoś z zarządu Orient Cable skończy nawet w więzieniu i podzieli los Rosjanina, który przez dwa lata modyfikował dekodery płatnej telewizji Trikolor TV, umożliwiając dostęp do treści bez konieczności płacenia abonamentu.

Mężczyznę złapano w 2016 roku na gorącym uczynku – rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dokonało zakupu kontrolowanego, nabywając przerobiony dekoder za kwotę 2 000 rubli.

Po trwającym dwa lata dochodzeniu i procesie, w grudniu 2018 roku sąd wydał wyrok skazujący – Rosjanin został zobligowany do wypłacenia odszkodowania dla Trikolor TV w wysokości 105 192 rubli (około 6 000 zł) oraz wykonywania pracy przymusowej przez 18 miesięcy, przy czym zastrzeżono, że 10% jego wynagrodzenia ma być przelewane na rachunek skarbu państwa.

Przeczytaj także

1,5 roku prac przymusowych za piracenie dekoderów TV

Rosjanin uznał, że kara – szczególnie praca przymusowa – jest zbyt surowa, tym bardziej, że współpracował z wymiarem sprawiedliwości i przyznał się do wszystkich zarzutów.

Apelacja została rozpatrzona przez sąd wyższej instancji pozytywnie – chociaż nie do końca po myśli skazanego. Decyzja została bowiem utrzymana, skrócono tylko czas pracy przymusowej o miesiąc.

Zobacz także: >> Filmowcy chcą od rządu odszkodowania za piractwo wśród obywateli <<

Nie podano, jakiego rodzaju pracę przymusową ma wykonywać pirat i gdzie ma być odbywana kara – na pewno jednak osoby, które będą chciały pójść w jego ślady i wzbogacać się na nielegalnym dostępie do płatnej telewizji dwa razy się zastanowią, zanim zaczną ryzykować doświadczenie nowożytnej wersji wywózki na Syberię.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.