Pogoda
07.05.2019 10:48

Pirat skazany na 1,5 roku prac przymusowych. Część wynagrodzenia zabierze mu państwo

Piractwo nie popłaca – przekonał się o tym Rosjanin, który umożliwiał oglądanie telewizji cyfrowej na gapę dzięki przerobionych dekoderom. Mężczyzna został skazany na grzywnę oraz 1,5 roku przymusowych robót.

drut kolczasty
foto: materiały prasowe

Piractwo piractwu nierówne – rekord ustanowiła filipińska telewizja kablowa, która dzień po premierze „Avengers: Endgame” wyemitowała hit korzystając ze ściągniętej z internetu kopii nagranej w kinie. Lokalny dystrybutor ani Disney nie byli zachwyceni, można się więc spodziewać, że odszkodowanie będzie ogromne.

Być może ktoś z zarządu Orient Cable skończy nawet w więzieniu i podzieli los Rosjanina, który przez dwa lata modyfikował dekodery płatnej telewizji Trikolor TV, umożliwiając dostęp do treści bez konieczności płacenia abonamentu.

Mężczyznę złapano w 2016 roku na gorącym uczynku – rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dokonało zakupu kontrolowanego, nabywając przerobiony dekoder za kwotę 2 000 rubli.

Po trwającym dwa lata dochodzeniu i procesie, w grudniu 2018 roku sąd wydał wyrok skazujący – Rosjanin został zobligowany do wypłacenia odszkodowania dla Trikolor TV w wysokości 105 192 rubli (około 6 000 zł) oraz wykonywania pracy przymusowej przez 18 miesięcy, przy czym zastrzeżono, że 10% jego wynagrodzenia ma być przelewane na rachunek skarbu państwa.

Avengers: Endgame
Avengers: Endgame
Przeczytaj także „Avengers: Endgame” wyemitowane w telewizji kablowej. Użyto kopii nagranej w kinie

1,5 roku prac przymusowych za piracenie dekoderów TV

Rosjanin uznał, że kara – szczególnie praca przymusowa – jest zbyt surowa, tym bardziej, że współpracował z wymiarem sprawiedliwości i przyznał się do wszystkich zarzutów.

Apelacja została rozpatrzona przez sąd wyższej instancji pozytywnie – chociaż nie do końca po myśli skazanego. Decyzja została bowiem utrzymana, skrócono tylko czas pracy przymusowej o miesiąc.

Zobacz także: >> Filmowcy chcą od rządu odszkodowania za piractwo wśród obywateli <<

Nie podano, jakiego rodzaju pracę przymusową ma wykonywać pirat i gdzie ma być odbywana kara – na pewno jednak osoby, które będą chciały pójść w jego ślady i wzbogacać się na nielegalnym dostępie do płatnej telewizji dwa razy się zastanowią, zanim zaczną ryzykować doświadczenie nowożytnej wersji wywózki na Syberię.

Piracicie coś czasem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV