Piwo uśmierza ból skuteczniej niż paracetamol

Michał Tomaszkiewicz
14.12.2017 13:44
Piwo uśmierza ból skuteczniej niż paracetamol

To naukowo stwierdzony fakt – badacze poddali działaniu złocistego trunku ponad 400 osób narzekających na krótkotrwałe bóle głowy. Po dwóch kuflach przechodziło jak ręką odjął.

Łącznie w Wielkiej Brytanii przeprowadzono 18 badań sprawdzających skuteczność piwa jako środka przeciwbólowego. W ramach eksperymentów porównywano skuteczność napoju (marki niestety nie podano, ale nie powinna być szczególnie ważna) i farmakologicznych środków łagodzących ból.

Podczas ich meta-analizy okazało się, że najwięcej ulgi w najkrótszym czasie powoduje osuszenie dwóch półlitrowych piw, co przekłada się na około 0,8 promila alkoholu we krwi. Wygląda na to, że staropolskie porzekadło o znieczulanie się przez picie jest bardziej prawdziwe, niż mogło się wydawać.

Tajemnicą pozostaje, w jaki dokładnie sposób piwo uśmierza ból. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zapewne trzeba będzie przeprowadzić kolejne badania – i coś nam się wydaje, że ochotników gotowych na wypicie dwóch piw dla dobra nauki nie będzie brakować.

Z publikacji podsumowującej badanie wynika, że piwo uzyskiwało skuteczność porównywalną z lekami opioidowymi (na przykład kodeiną) i wyraźnie lepszą niż paracetamol.

 

Zobacz także: Piwo po siłowni - tak, czy nie?

 

Wzbudziło to w naukowcach duże nadzieje:

Jeżeli uda nam się stworzyć bazujący na piwie lek, który nie będzie wywoływał efektów ubocznych, oznacza to stworzenie czegoś lepszego o czegokolwiek dostępnego obecnie na rynku.

Badacze ostrzegają jednak przez zbyt entuzjastycznym przyjęciem wyników ich eksperymentu i stosowania piwa jako alternatywy dla leków przeciwbólowych. Zbyt częste spożywanie alkoholu może być szkodliwe dla zdrowia, a jeśli bóle są odczuwane często i trwają długo, zamiast do baru powinniśmy zgłosić się do lekarza.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.