Pogoda
11.07.2019 12:52

Płacenie zbliżeniowe z kodem PIN nawet dla transakcji poniżej 50 zł. Wchodzą nowe przepisy

Przyzwyczailiśmy się już do wygodnych zakupów robionych kartami zbliżeniowymi. Jeśli tylko kwota transakcji była niższa niż 50 zł, nie trzeba było podawać PIN-u. Po wdrożeniu przepisów PSD2 to się zmieni.

płatność zbliżeniowa
foto: ING Nederland, CC BY-SA 2.0

Polska często stawiana jest jako przykład kraju, w którym płatności elektroniczne są bardzo rozwinięte. Nie przez przypadek Google Pay pojawił się w naszym kraju przed udostępnieniem usługi w krajach Europy Zachodniej (wcześniej z płatności mogli korzystać tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii).

Możliwość płacenia kartą reguluje europejska dyrektywa PSD. Zbliża się wdrożenie jej drugiej odsłony, w której bardziej zadbano o bezpieczeństwo, niż wygodę użytkowników.

Google zmieniło Wasze smartfony w karty płatnicze
Google zmieniło Wasze smartfony w karty płatnicze
Przeczytaj także Google zmieniło Wasze smartfony w karty płatnicze

PSD2 miało podnieść kwotę transakcji zbliżeniowych wykonywanych bez PIN do 100 zł. Plany te jednak zostały odsunięte w czasie, jako że priorytetem stało się podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla transakcji zbliżeniowych. W praktyce oznacza to powrót do konieczności zatwierdzania zakupów podawaniem kodu PIN.

Płatności zbliżeniowe z obowiązkowym PIN-em dla podniesienia bezpieczeństwa

Europejska dyrektywa o usługach płatniczych  przewiduje, że ze względów bezpieczeństwa płatności zbliżeniowe będą musiały być zatwierdzane kodem PIN także w przypadku niektórych transakcji na kwoty niższe niż 50 zł.

Według nowych przepisów PIN podawać będzie zawsze po dokonaniu pięciu transakcji zbliżeniowych lub po przekroczeniu nimi łącznej kwoty 150 euro. W praktyce więc co kilka płatności wymagane będzie wstukanie PIN-u do terminalu, nawet jeśli kwota płatności będzie wynosić wtedy kilka złotych.

Banki muszą przystosować swoje systemy do przepisów PSD2 do 14 września 2019 roku. Wprowadzenia zmian w dokonywaniu płatności zbliżeniowych trzeba się więc spodziewać jeszcze w tym roku.

Dłużej poczekamy za to na zwiększenie kwoty transakcji, której nie trzeba będzie zatwierdzać PIN-em. Według pierwszych zapowiedzi miała ona wzrosnąć do 100 zł pod koniec 2019 roku, teraz mówi się o przeniesieniu zmian na drugi kwartał 2020. Banki nie chcą wprowadzać zbyt wielu zmian jednocześnie, żeby nie ryzykować wystąpienia błędów w systemie.

Zobacz także: NBP zatwierdził zwiększenie limitu transakcji zbliżeniowych 

Jak oceniacie nowe przepisy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile