Pogoda
30.11.2017 14:20

Płaskoziemcy odpowiedzieli Muskowi jego własną bronią

Dlaczego nie ma Stowarzyszenia Płaskiego Marsa? Takie pytanie zadał retorycznie Elon Musk w serii tweetów o Czerwonej Planecie. Odpowiedź otrzymana od Stowarzyszenia Płaskiej Ziemi sprawiła, że czytającym opadły szczęki.

Płaskoziemcy odpowiedzieli Muskowi jego własną bronią
foto: NASA

Musk opisywał uroki zachodu Słońca na pobliskiej planecie, gdy do głowy przyszła mu niezwykła i nieco ironiczna myśl – zapytał, dlaczego nikt nie mówi o tym, że Mars jest płaski.

Szef SpaceX, który za cel postawił sobie założenie samowystarczalnej kolonii na Marsie i obniżenie ceny przeprowadzki międzyplanetarnej do kosztu zakupu mieszkania, raczej nie spodziewał się odpowiedzi na swoje pytanie.

Do akcji wkroczyło jednak Stowarzyszenie Płaskiej Ziemi, utrzymujące, że wszystkie dowody na kulistość naszej planety zostały sfabrykowane i żyjemy na najprawdziwszej płaszczyźnie.

Takie głosy pojawiają się nawet w polskim internecie, w którym urządzono zbiórkę na zakup profesjonalnych dronów. Te miały wznieść się na dużą wysokość i zrobić zdjęcia aparatami o odpowiedniej optyce, nie wyposażonymi w aparaty typu „rybie oko”, które mają dawać efekt kulistości wykorzystywany przez osoby twierdzące, że Ziemia jest geoidą.

Flat Earth Society uprzejmie wytłumaczyło Elonowi Muskowi, dlaczego nikt nie mówi o płaskim Marsie:

Takiej odpowiedzi raczej nikt się nie spodziewał – nikt nie twierdzi, że Mars jest płaski, bo przecież obserwacje dowiodły, że jest kulisty. Dlaczego zdjęcia satelitarne Ziemi nie są godne zaufania, nie wytłumaczono.

Ciekawy głos w dyskusji zabrał także Neil deGrasse Tyson, który podzielił się ilustracją innej myśli. On nie doczekał się jak do tej pory tak rezolutnej odpowiedzi, jak Elon Musk:

Płaskoziemcy nie ustają w próbach udowodnienia, że Ziemia nie ma kulistego kształtu – jeden z mieszkańców USA zbudował nawet własnoręcznie rakietę, którą zamierza polecieć w kosmos w celu zdobycia dowodów na własną rękę.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele