Pogoda
09.05.2019 10:52

Play ostrzega przed plagą fałszywych faktur

„Nie klikajcie, nie płaćcie” – Play apeluje do swoich klientów, żeby ignorowali wysyłane do nich faktury. Nie pochodzą od operatora, ale od oszustów próbujących okraść adresatów wiadomości.

płatność online
foto: materiały prasowe

Wiadomość o nowej fakturze do złudzenia przypomina wyglądem i treścią prawdziwe powiadomienie o płatności pochodzące od Playa.

Przestępcy liczą na to, że odbiorcy nie zorientują się, że wiadomość jest sfałszowana (co może się powieść, jeśli mail trafi do adresata na kilka dni przed otrzymaniem prawdziwej faktury) i postanowią uregulować wskazaną kwotę, wpłacając ją na podane w treści maila konto. Rachunek należy do fałszerzy, nie operatora telekomunikacyjnego – przelane pieniądze przepadają.

Łukasz Gruszka, rzecznik Play, pokazał przykładową sfałszowaną fakturę – uważny czytelnik od razu zauważy na przykład brak polskich znaków diakrytycznych, jeśli jednak ten szczegół umknie uwadze, tym bardziej prawdopodobne będzie nabranie się na wysyłkę funduszy na odmienne konto.

SMS-owi oszuści podszywają się pod Orange
SMS-owi oszuści podszywają się pod Orange
Przeczytaj także SMS-owi oszuści podszywają się pod Orange

Fałszywe faktury rozsyłane do klientów Play. Operator apeluje, żeby ich nie płacić

Play radzi, żeby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących otrzymanego dokumentu wzywającego do płatności, sprawdzić jego obecność w aplikacji Play24 (uruchamianej na smartfonie, nie przez odnośnik w wiadomości, gdyż w przypadku fałszerstwa prowadzi od do podrobionej strony ze złośliwym oprogramowaniem) lub zadzwonić na infolinię.

Play nie przeczekuje problemu bezczynnie – operator doprowadził do zablokowania rachunku bankowego w Panamie, na który miały być wysyłane pieniądze. Problemem pozostają w dalszym ciągu odnośniki do złośliwego oprogramowania, którym można zainfekować komputer. Przestępcy liczą na przechwycenie danych logowania do bankowych serwisów transakcyjnych.

Zobacz także: >> Litwin oszukał mailowo Google i Facebooka na ponad 100 mln dolarów <<

Fałszywe faktury potrafią doprowadzić do ogromnych strat – Google i Facebook straciły 100 mln dolarów, przelewając pieniądze na podstawie dokumentów przysyłanych im przez oszusta.

Dostajecie takie wiadomości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Play