Pogoda
01.03.2019 12:12

Play startuje z siecią 5G Ready. Czy to prawdziwe 5G?

Klienci sieci Play będą mogli korzystać z sieci 5G Ready – jej zasięg obejmuje już 15% obszaru działalności operatora. To marketingowe zagranie sieci komórkowej, która technologię „4G+” nazwała „5G-”.

Play 5G Ready
foto: zrzut ekranu

Pierwsze sieci 5G zostaną uruchomione jeszcze w 2019 roku. Polscy operatorzy komórkowi przeprowadzają już praktyczne testy tej technologii, uruchamiając nadajniki w różnych miastach – T-Mobile robiło to z pompą w Warszawie, Orange zawitał między innymi do Gliwic, gdzie spotkał się oporem ze strony mieszkańców. Gliwiczanie obawiali się, że zostaną ugotowani żywcem przez promieniowanie mikrofalowe.

5G zmieni sposób, w jaki korzystamy z internetu – połączenie w nowej technologii będzie osiągać prędkość transferu sięgającą nawet 10 Gb/s, przy opóźnieniach zbliżonych do uzyskiwanych na kablu.

Takie zapowiedzi sprawiają, że klienci są mocno zainteresowani sieciami 5G. Operatorzy chcą więc wprowadzić nowa technologię do swojej oferty jak najszybciej, czasem jednak idąc trochę na skróty. Tak było w USA w przypadku AT&T, który nazwał swoją sieć 4G „5G E”, co spotkało się ze złośliwościami ze strony konkurencji:

Można pewnie się spodziewać, że z podobnymi reakcjami spotka się w Polsce sieć „5G Ready” zapowiedziana przez Play.

protest przeciw sieciom 5G
protest przeciw sieciom 5G
Przeczytaj także Gliwiczanie wyjdą na ulice demonstrować przeciwko sieciom 5G. Boją się, że „usmażą się jak parówki”

Play uruchamia sieć 5G Ready. Czy to prawdziwe 5G?

Play przyznaje, że 5G Ready nie jest pełnoprawną siecią 5G – to rozwinięcie standardu 4G LTE o część rozwiązań, które będą tworzyć podstwaę sieci piątej generacji. Dzięki temu można uzyskać prędkość transferu widocznie lepszą od osiąganego w podstawowym standardzie LTE.

Jak podał Play w oficjalnym komunikacie, sieć 5G Ready korzysta z następujących technologii 5G:

  • MIMO4x4 - (mutiple-input and multiple-output) – czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnały, technologia ta pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych.
  • Agregacja pasm, czyli łączenie pasm, umożliwia korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością
  • Modulcja (256QAM) – Quadrature Amplitude Modulation - umożliwia wysyłanie większej ilości danych w tym samym czasie, co oznacza, że wysyłając plik lub pobierając zdjęcia z internetu, wyślemy je i pobierzemy szybciej niż wcześniej lub będziemy mogli pobrać lub wysyłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory wysyłaliśmy te mniejsze
  • Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami, łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych jednocześnie
  • Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) – jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię

Operator podkreśla, że technologia synchronizacja fazy i cloud air jest obecnie dostępna tylko w sieci Play.

Usprawiedliwieniem dla nazwania rozbudowane sieci 4G+ mianem 5G Ready (czyli tak naprawdę 5G-), jest właśnie stosowanie wielu rozwiązań, które będą niezbędne do funkcjonowania sieci komórkowych piątej generacji. Klienci Play mają też otrzymać już teraz część możliwości kojarzonych z 5G.

"

Dzięki sieci 5G Ready, klienci Play korzystający z dedykowanych dla tej sieci urządzeń będą mogli korzystać z internetu z szybkością około 80-100 Mb/s, osiągając nawet 300-500 Mb/s w optymalnych warunkach. Klienci Play, którzy będą w zasięgu 5G Ready mogą oglądać telewizję 4K, transmisje na żywo w wysokiej jakości, czy szybciej synchronizować dane w chmurze oraz uczestniczyć w wideokonferencjach HD. "

Zobacz także: >> Apple wprowadza w błąd użytkowników – pokazuje im, że korzystają z sieci 5G <<

Z nowych możliwości sieci Play skorzystają tylko osoby dysponujące odpowiednimi smartfonami. Na początek są to następujące modele: Samsung Galaxy S10E, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max oraz router Netgear Nighthawk.

Jak Play powinien nazywać swoją sieć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile