Pogoda
07.01.2020 16:02

Play uruchomił pierwszą sieć 5G w Polsce. Na razie nie można z niej korzystać

Gdy jest ochota, znajdzie się sposób. Aukcja na częstotliwości używane przez telefonię 5G nie została co prawda jeszcze przeprowadzona, ale Play może się już pochwalić uruchomieniem w Gdyni i całym Trójmieście sieci piątej generacji. 

Play 5G w Gdyni
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Play zastosował w tym przypadku małą sztuczkę techniczną: sieć 5G została uruchomiona równolegle na tych samych częstotliwościach, na których działa obecnie transmisja LTE.

Operator sukcesywnie wyposażał swoje nadajniki w urządzenia pozwalające na współdzielenie częstotliwości. Play chwalił się tym nawet w działaniach marketingowych, określając swoją sieć jako 5G Ready, co wzbudziło protesty pozostałych telekomów.

Play 5G Ready
Play 5G Ready
Przeczytaj także Play startuje z siecią 5G Ready. Czy to prawdziwe 5G?

Strategia Playa przyniosła skutki. 7 stycznia 2020, wraz z podpisaniem memorandum, oficjalnie uruchomiono w Gdyni sieć 5G.

"

Jean Marc Harion, prezes Play, największej sieci komórkowej w Polsce oraz Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia podpisali dziś memorandum w obecności Minister Wandy Buk, reprezentującej Ministerstwo Cyfryzacji, dotyczące uzyskania dostępu, rozwoju i wdrożenia rozwiązań nowoczesnej technologii 5G. Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym na tak szeroką skalę wprowadzono sieć najnowszej generacji. "

play_5g_01

5G w Gdyni. Play uruchomił sieć piątek generacji w Trójmieście

Przedstawiciele Play na konferencji poświęconej uruchomieniu sieci 5G unikali słowa „komercyjna”. Mimo, że rozwiązanie jest w 100% sprawne i może obsługiwać użytkowników, operator nie uzyskał jeszcze od UKE pozwolenia na jej użytkowanie.

W rezultacie wdrożenie jest uruchomione, ale nie używane. Zmieni się to lekko w najbliższym czasie, gdyż Play w porozumieniu z miastem Gdynia udostępni mieszkańcom kilkanaście modemów pozwalających na domowy dostęp do internetu. Wybrani szczęśliwcy mogą liczyć na prędkość transferu dochodzącą do 300 Mbps.

play_5g_03

Na rynku nie ma jeszcze smartfonów, które umożliwiałyby korzystanie z sieci 5G w Trójmieście. To efekt nietypowego podejścia do jej uruchomienia: Huawei Mate X 5G ma modem zgodny z częstotliwościami 3,7 GHz (C-band), podczas gdy 5G Playa działa na 2,1 GHz.

Huawei Mate 20 X (5G)
Huawei Mate 20 X (5G)
Przeczytaj także Huawei pokazał w Polsce pierwszy smartfon 5G. Żeby go w pełni wykorzystać, trzeba wybrać się do Finlandii
"

Uruchomienie sieci 5G w aglomeracji trójmiejskiej dla lokalnej społeczności jest możliwe dzięki istniejącej sieci Play 5G Ready, która została zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie, wdrażające dynamiczne współdzielenie częstotliwości i wykorzystanie funkcjonalności synchronizacji czasu. To jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej, pozwalające na tak szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją tzw. częstotliwości C-band. "

Miasto i operator zamierzają wykorzystywać sieć jeszcze przed udostępnieniem jej wszystkim klientom.

"

W ramach współpracy z Miastem Gdynia Play organizuje szereg działań adresowanych do mieszkańców w każdym wieku, które mają na celu edukować, a także realnie wpływać na ich codzienne doświadczenia jako użytkowników sieci. Seniorzy będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV BOX i routerów 5G oraz w warsztatach na temat tej technologii i kompetencji cyfrowych, studenci są zaproszeni do zbadania potencjału tej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G, a indywidualni użytkownicy będą mogli doświadczyć w rzeczywistych warunkach możliwości oferowanych przez istniejącą już sieć najnowszej generacji. Dodatkowo działania wspierać będzie Fundacja Legalna Kultura, ekspert w zakresie programów edukacyjnych dotyczących kompetencji cyfrowych, promujący legalne źródła cyfrowych treści kulturowych. "

Play nie potrafił powiedzieć, kiedy uruchomiona sieć 5G zostanie udostępniona komercyjnie. Najprawdopodobniej stanie się to w pierwszym kwartale. Oczekiwanie może się opłacić, gdyż na targach MWC w Barcelonie zostaną pokazane telefony mogące współpracować z wdrożonymi przez operatora rozwiązaniami.

Sieć 5G Ready obejmuje swoim zasięgiem 48% populacji Polski. Uruchomienie na nich, tak jak w Gdyni, sieci 5G to kwestia aktualizacji oprogramowania i może zostać przeprowadzone praktycznie błyskawicznie. Szybko może się więc okazać, że Play zaoferuje sieć 5G połowie Polaków.

play_5g_04

Nawet gdy będzie się posiadać odpowiedni sprzęt, Play będzie musiał aktywować dostęp do 5G na karcie SIM zainteresowanego użytkownika. Będzie się to wiązało z ponoszeniem dodatkowych opłat, których wysokości jeszcze nie ujawniono.

Prawdziwą rewolucję przyniesie udostępnienie częstotliwości 3,7 GHz. To w niej osiągać się będzie zawrotne z dzisiejszego punktu widzenia prędkości transferu, dochodzące do 1 Gbps.

Zobacz także: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt operatora. Złapano ich ze szlifierką w rękach 

Będziecie korzystać z sieci 5G?

Tagi: Mobile