PlayStation 5 – Sony podsumowało wszystkie informacje na temat nowej konsoli

Michał Tomaszkiewicz
22.05.2019 16:36
PlayStation 5 – Sony podsumowało wszystkie informacje na temat nowej konsoli Fot. materiały prasowe

Znamy coraz więcej szczegółów na temat nadchodzącej konsoli PlayStation 5 – Sony zdecydowało się nawet pokazać na materiale wideo porównanie szybkości działania PS4 Pro z maszyną następnej generacji.

Producenci niechętnie dzielą się informacjami na temat sprzętu, który dopiero będzie miał premierę. Dzieje się tak z dwóch głównych przyczyn – obawy przed skopiowaniem pomysłów przez konkurencję oraz brakiem ostatecznych decyzji co do zastosowanych rozwiązań.

Jeszcze do niedawna Sony nie chciało się nawet publicznie przyznać do tego, że pracuje nad nową konsolą. Spekulowano nawet, że wzorem Google Stadia, następna generacja gier PlayStation będzie uruchamiana przez internet w chmurze.

Japończycy postanowili uchylić rąbka tajemnicy otaczającej nową konsolę (oficjalnie nigdy nie stwierdzono, że będzie to PlayStation 5), a nawet zademonstrować maszynę w akcji. O miażdżącej różnicy między nowym sprzętem a PlayStation 4 Pro pisaliśmy, gdy tylko Sony pokazało swoje nowe dziecko światu.

Przeczytaj także

Twórcy PlayStation 5 przekonują, że nowa generację konsoli będzie od starej dzielić przepaść wydajności. To nie tylko zasługa zastosowania silniejszego procesora i karty graficznej – różnica wynika głównie z zastosowania specjalnego nośnika SSD, umożliwiającej błyskawiczne wczytywanie danych.

Moc nowej konsoli Sony została zaprezentowana w praktyce:

PlayStation 5 – wszystko, co wiemy o nowej konsoli Sony

Sony podsumowało udzielone o konsoli następnej generacji informacji podczas prezentacji strategii korporacji.

Na jednym ze slajdów Sony wskazało, o czym zdecydowało się już powiedzieć światu, a jakie sekrety wolało zostawić tylko dla siebie.

playstation_5_szczegoly_do_tej_pory_02 Fot. foto: Sony

Jak widać, mówiono przede wszystkim o sprzęcie. Procesor to ośmiordzeniowy AMD Ryzen trzeciej generacji, układ graficzny to specjalna wersja nieobecnego jeszcze na rynku układu AMD Navi. Hardware ma umożliwiać generowanie obrazu w rozdzielczości 8K, obsługiwać także ray tracing, czyli technologię śledzenia promieni, znacznie zwiększającą realizm pokazywanej sceny.

Najwięcej uwagi – i jak widać na powyższym filmie, nie bez powodu – poświęcono nośnikowi SSD, który ma oferować transfer danych szybszy, nić jakakolwiek inna konstrukcja tego typu. Ten sprzęt ma rozwiązać główną bolączkę obecnych gier – długi czas wczytywania danych, mogący wynosić nawet kilka minut.

Ważną dla graczy kwestia jest wsteczna kompatybilność. Wszystkie gry z PS4 mają działać bez problemu na PS5.

Zobacz także: PlayStation 5 na pierwszej oficjalnej prezentacji. PS4 Pro zmiażdżone

Sony nie zdradziło jeszcze kluczowych z punktu widzenia graczy informacji, czyli daty premiery (spekuluje się, że będzie to koniec 2020 roku), ceny, gier mających pokazać możliwości nowej konsoli oraz harmonogramu wprowadzania PlayStation 5 do sprzedaży w poszczególnych krajach.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.