PlayStation 5 na pierwszej oficjalnej prezentacji. PS4 Pro zmiażdżone

Michał Tomaszkiewicz
16.04.2019 15:18
PlayStation 5|undefined Fot. materiały prasowe

Sony zdradziło pierwsze informacje na temat nadchodzącej konsoli PlayStation 5, pokazano także w akcji wczesną wersję deweloperską, żeby zobrazować przepaść wydajności między nią a PS4 Pro. Co wiemy już o PlayStation 5?

Prace nad PlayStation 5 trwają już 4 lata – Sony w końcu stwierdziło, że jest gotowe, żeby podzielić się częścią informacji na temat „konsoli następnej generacji”. Dostaliśmy potwierdzenie kilku informacji znanych z przecieków oraz całkiem solidną dawkę konkretów – razem z wyjaśnieniem jaki element PlayStation 5 uważany jest przez twórców jako najbardziej znaczący.

Prezentację w kwaterze głównej Sony w USA prowadził Mark Cerny.

Najważniejsze jest nie to, czy sprzęt może dodać dodatkowe warstwy do doświadczeń, do których ma się już dostęp, czy też fundamentalnie zmienia to, czym mogą być gry.

Jak łatwo się domyślić – specyfikacja PlayStation 5 ma umożliwić właśnie taką rewolucję. Czego więc można spodziewać się po konsoli?

Sony zdradziło, że procesor i karta graficzna mają być zdolne do ray-tracingu w czasie rzeczywistym - CPU to ośmiordzeniowy AMD Ryzen trzeciej generacji, GPU to specjalna wersja nieobecnego jeszcze na rynku układu AMD Navi.

Przeczytaj także

PlayStation 5 - możliwości konsoli następnej generacji

Co ciekawe, śledzenie promieni światła ma być przydatne nie tylko przy generowaniu grafiki, lecz także przy sprawdzaniu innych możliwych interakcji z otoczeniem.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy gracz może usłyszeć jakieś źródło dźwięku lub czy przeciwnik może usłyszeć kroki postaci graczy, nadaje się do tego właśnie technika ray tracingu. To w praktyce to samo, co śledzenie ruchu promienia poprzez otoczenie.

Najważniejszym elementem zmieniającym sposób działania z PlayStation 5 ma być nośnik na dane - Sony uważa, że to „kluczowy czynnik” w przypadku konsol następnej generacji i wskazuje, jak duże stały się gry i jak długo potrafi trwać ich uruchomienie.

W PlayStation 5 ma znaleźć się wyspecjalizowany nośnik SSD, wydajniejszy niż jakikolwiek dostępny dla komputerów PC - z demonstracji wynika, że szybkość ładowania danych znacznie się dzięki temu zwiększyła. Pokazu dokonano na grze Marvel's Spider-Man - na PS4 Pro wgranie nowej lokacji podczas szybkiej podróży zajęło 15 sekund, na deweloperskim sprzęcie PlayStation 5 (określonym jako wolna wersja) trwało to 0,8 sekundy.

Prezentacja potwierdza przy okazji informacje na temat wstecznej kompatybilności konsoli, nie podano jednak oficjalnie, czy uruchamiać można będzie tylko gry z PS4, czy też PlayStation 5 pozwoli na granie w tytuły z wcześniejszych generacji.

Zobacz także: >> Konsola PlayStation 4 użyta do namierzenia dilerów narkotyków  <<

Podczas pokazu sprzęt, który w przyszłości stanie się PS5 podłączone jest do telewizora 4K, konsola ma być zdolna do pracy z grafiką 8K.

Sony zdradziło, że na pewno nie będzie premiery PlayStation 5 w 2019 roku , ale studia już maja sprzęt i pracują nad grami, zyskując czas, żeby oswoić się z możliwościami nowej konsoli.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.