PlayStation VR oficjalnie w Polsce

Michał Tomaszkiewicz
14.10.2016 13:33
PlayStation VR oficjalnie w Polsce Fot. Antyradio.pl / Michał Tomaszkiewicz

Od 13 października 2016 roku można kupić gogle wirtualnej rzeczywistości dla konsol PlayStation 4. Znamy ceny i debiutujące wraz z PlayStation VR gry.

Na tę chwilę gracze czekali długo – Sony obiecywało stworzenie taniego i łatwego w użyciu zestawu Virtual Reality. Czy rzeczywiście cena jest niska? Samodzielne gogle zostały wycenione na 1769 złotych – dwa razy taniej, niż Oculus Rift czy HTC Vive – ale to tylko cześć wydatków czekających na ciekawych wirtualnego świata.

PlayStation VR do działania wymaga oczywiście konsoli Sony oraz specjalnej kamery PlayStation Camera – jej koszt to dodatkowe 250 złotych do rachunku za VR. Sterować ruchami w Wirtualnej Rzeczywistości można za pomocą standardowych padów DualShock 4 lub wyspecjalizowanych kontrolerów Move.

W pudełku z goglami, oprócz samego PlayStation VR, znajduje się także moduł łączący zestaw z konsolą i tradycyjnym wyświetlaczem, słuchawki stereo, płyta z wersjami demo wybranych tytułów VR, zestaw kabli (jest ich całkiem sporo), instrukcja obsługi oraz ściereczka do czyszczenia soczewek.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Do sklepów trafiła edycja pozbawiona pełnych tytułów - jak nieoficjalnie udało nam się od Sony dowiedzieć, można spodziewać się pojawienia zestawów gogle plus gra w okresie przedświątecznym.

Samo użytkowanie PlayStation VR jest bardzo proste – wystarczy nałożyć gogle na głowę i wyregulować ich dopasowanie (robi się to trzymając jeden przycisk na hełmie), żeby móc zacząć grać w tytuły VR.

Sony chwali się, że w dniu premiery właściciele PlayStation VR mogli zagrać w 30 tytułów, z których część jest dostępna na zasadzie wyłączności dla PS VR. Wśród najgłośniejszych produkcji znajduje się Rez Infinite, Batman: Arkham VR, DRIVECLUB VR, RIGS Mechanized Combat League i Farpoint. Przed końcem 2016 roku kolekcja tytułów VR na PS4 ma już liczyć 50 pozycji.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W środku gogli PS VR znajduje się wyświetlacz OLED o przekątnej 5,7 cala, pracujący w rozdzielczości Full HD i oferujący odświeżanie na poziomie 120 Hz.

Jeżeli chcecie sprawdzić, jak PlayStation VR prezentują się w akcji, możecie zrobić to na trwających do 16 października 2016 roku targach T-Mobile Warsaw Games Week – Sony przygotowało kilkadziesiąt stanowisk, na których można zagrać w wybrane gry VR. Byliśmy na imprezie i przygotowaliśmy galerię prezentującą atrakcje.

Oprócz PS VR można także na WGW zobaczyć, jaką różnicę jakościową w grafice przynosi model PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 Pro – 4K i HDR robi różnicę

Pokaz nowych możliwości jest bardzo prosty – podczas korzystania z gry odpalonej na PS 4 Pro w każdym momencie można przełączyć się pomiędzy poszczególnymi trybami generowania grafiki – Full HD, 4K i 4K z włączonym trybem HDR.

Różnica w szczegółowości obrazu pomiędzy różnymi rozdzielczościami jest naprawdę widoczna (o ile oczywiście dysponujemy telewizorem obsługującym 4K) – podczas bezpośredniego porównania Full HD wygląda na rozmyty i rozmazany.

Przedstawiciele Sony zachwalają, że dzięki obsłudze wysokiej rozdzielczości gracz może zauważyć na przykład ślady po kroplach deszczu na gruncie czy przyjrzeć się każdemu z liści na drzewie z osobna.

Dodatkowym plusem jest obsługa HDR – ten tryb nadaje wyświetlanej grafice ciepła i naturalności. Sony zapowiedziało, że dzięki aktualizacjom z możliwości konsoli PS 4 Pro skorzystają także starsze tytuły – spodziewać należy się dostosowania gier, które okazały się być największymi hitami.

PlayStation 4 Pro trafi do sprzedaży 10 listopada 2016 roku.

Kupicie sobie PS VR lub PS 4 Pro?

Jak wybrać kamerę cyfrową?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.