Pogoda
14.10.2016 13:33

PlayStation VR oficjalnie w Polsce

Od 13 października 2016 roku można kupić gogle wirtualnej rzeczywistości dla konsol PlayStation 4. Znamy ceny i debiutujące wraz z PlayStation VR gry.

PlayStation VR oficjalnie w Polsce
foto: Antyradio.pl / Michał Tomaszkiewicz

Na tę chwilę gracze czekali długo – Sony obiecywało stworzenie taniego i łatwego w użyciu zestawu Virtual Reality. Czy rzeczywiście cena jest niska? Samodzielne gogle zostały wycenione na 1769 złotych – dwa razy taniej, niż Oculus Rift czy HTC Vive – ale to tylko cześć wydatków czekających na ciekawych wirtualnego świata.

PlayStation VR do działania wymaga oczywiście konsoli Sony oraz specjalnej kamery PlayStation Camera – jej koszt to dodatkowe 250 złotych do rachunku za VR. Sterować ruchami w Wirtualnej Rzeczywistości można za pomocą standardowych padów DualShock 4 lub wyspecjalizowanych kontrolerów Move.

W pudełku z goglami, oprócz samego PlayStation VR, znajduje się także moduł łączący zestaw z konsolą i tradycyjnym wyświetlaczem, słuchawki stereo, płyta z wersjami demo wybranych tytułów VR, zestaw kabli (jest ich całkiem sporo), instrukcja obsługi oraz ściereczka do czyszczenia soczewek.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Do sklepów trafiła edycja pozbawiona pełnych tytułów - jak nieoficjalnie udało nam się od Sony dowiedzieć, można spodziewać się pojawienia zestawów gogle plus gra w okresie przedświątecznym.

Samo użytkowanie PlayStation VR jest bardzo proste – wystarczy nałożyć gogle na głowę i wyregulować ich dopasowanie (robi się to trzymając jeden przycisk na hełmie), żeby móc zacząć grać w tytuły VR.

Sony chwali się, że w dniu premiery właściciele PlayStation VR mogli zagrać w 30 tytułów, z których część jest dostępna na zasadzie wyłączności dla PS VR. Wśród najgłośniejszych produkcji znajduje się Rez Infinite, Batman: Arkham VR, DRIVECLUB VR, RIGS Mechanized Combat League i Farpoint. Przed końcem 2016 roku kolekcja tytułów VR na PS4 ma już liczyć 50 pozycji.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W środku gogli PS VR znajduje się wyświetlacz OLED o przekątnej 5,7 cala, pracujący w rozdzielczości Full HD i oferujący odświeżanie na poziomie 120 Hz.

Jeżeli chcecie sprawdzić, jak PlayStation VR prezentują się w akcji, możecie zrobić to na trwających do 16 października 2016 roku targach T-Mobile Warsaw Games Week – Sony przygotowało kilkadziesiąt stanowisk, na których można zagrać w wybrane gry VR. Byliśmy na imprezie i przygotowaliśmy galerię prezentującą atrakcje.

Oprócz PS VR można także na WGW zobaczyć, jaką różnicę jakościową w grafice przynosi model PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 Pro – 4K i HDR robi różnicę

Pokaz nowych możliwości jest bardzo prosty – podczas korzystania z gry odpalonej na PS 4 Pro w każdym momencie można przełączyć się pomiędzy poszczególnymi trybami generowania grafiki – Full HD, 4K i 4K z włączonym trybem HDR.

Różnica w szczegółowości obrazu pomiędzy różnymi rozdzielczościami jest naprawdę widoczna (o ile oczywiście dysponujemy telewizorem obsługującym 4K) – podczas bezpośredniego porównania Full HD wygląda na rozmyty i rozmazany.

Przedstawiciele Sony zachwalają, że dzięki obsłudze wysokiej rozdzielczości gracz może zauważyć na przykład ślady po kroplach deszczu na gruncie czy przyjrzeć się każdemu z liści na drzewie z osobna.

Dodatkowym plusem jest obsługa HDR – ten tryb nadaje wyświetlanej grafice ciepła i naturalności. Sony zapowiedziało, że dzięki aktualizacjom z możliwości konsoli PS 4 Pro skorzystają także starsze tytuły – spodziewać należy się dostosowania gier, które okazały się być największymi hitami.

PlayStation 4 Pro trafi do sprzedaży 10 listopada 2016 roku.

Kupicie sobie PS VR lub PS 4 Pro?

Jak wybrać kamerę cyfrową?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety