Plexamp – odtwarzacz inspirowany Winampem

Michał Tomaszkiewicz
20.12.2017 12:54
Plexamp – odtwarzacz inspirowany Winampem Fot. Christiaan Colen, CC BY-SA 2.0

Ma być mały, szybki, piękny i odgrywać każdy format muzyczny, jaki można wymyślić – tak swoje dzieło prezentują twórcy Plexampa, aplikacji inspirowanej Winampem.

Winamp to dla dużej części z nas pierwszy używany kiedykolwiek odtwarzacz multimedialny oraz jedyny trzymany nostalgicznie w sercu. Gdy pisaliśmy o odtworzeniu programu jako strony internetowej, wielu z Was wspominało, że korzysta z Winampa do dziś.

Kochany na całym świecie odtwarzacz doczekał się nowej wersji, a właściwie programistycznego hołdu oddanego mu przez pracowników Pleksa. W ramach projektów specjalnych stworzyli oni Plexampa, który ma być duchowym spadkobiercą kultowej aplikacji.

Podobnie jak w przypadku oryginału, postawiono na prostotę i minimalizm, który dziś wygląda jednak nieco inaczej, niż 20 lat temu. Screeny z odtwarzacza wyglądają następująco:

foto: materiały prasowe

Plexamp to właśnie to jedno małe okienko, w którym odbywa się cały proces sterowania odtwarzaniem oraz pokazywanie wizualizacji. Program powstał w wersji na Windows oraz macOS, można nim sterować za pomocą klawiszy multimedialnych na klawiaturze,

Zanim jednak rzucicie się do zainstalowania i odpalenia odtwarzacza, musicie poznać także mroczną tajemnicę, którą skrywa – odtwarzana przez Plexampa muzyka musi być serwowana przez serwer Plex.

To darmowy (w większości przypadków) program, który można zainstalować na komputerze bądź na przykład dysku sieciowym, i który porządkuje przechowywane na nim multimedia, przygotowując rozbudowany katalog wraz ze zdjęciami i opisami.

Plexamp to jeden z proponowanych przez twórców klientów do tego serwera – w porównaniu do zwyczajnego, rozbudowanego programu wygląda rzeczywiście minimalistycznie. Nie można jednak za jego pomocą odgrywać muzyki bezpośrednio – musi być ona najpierw dodana do biblioteki.

Jeśli zaś korzystacie już z serwera Plex – warto wypróbować nowe narzędzie. Można je pobrać z tej strony.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.