Płonie katedra Notre-Dame w Paryżu. Według strażaków "nie da się jej uratować"

15.04.2019 22:03
Płonie katedra Notre-Dame w Paryżu. Według strażaków "nie da się jej uratować" Fot. AP/Associated Press/East News

Jak poinformowała w poniedziałek 15 kwietnia 2019 agencja Reuters, wieczorem około godziny 18:30 na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł pożar. Według straży pożarnej ma on związek z prowadzonymi od kilku tygodni pracami remontowymi.

Ogień początkowo zajął iglicę nad odnowioną częścią katedry Notre Dame. Informacja trafiła do mediów społecznościowych za pomocą materiałów wideo, zamieszczanych przez świadków wydarzenia. W akcji ratunkowej bierze udział ponad 400 strażaków, którzy mają problem z ugaszeniem ognia. Zawalił się już dach katedry i iglica, płonie także drewniane wnętrze. Według komentatorów mogło dojść do zapalenia się rusztowania. Obecnie podejmowane są próby ratowania zabytków, które znajdują się w środku budowli. Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie.

W sieci pojawiły się także nagrania z momentu zawalenia się iglicy katedry:

Francuska agencja ds. Bezpieczeństwa cywilnego poinformowała, że wykorzystano wszystkie dostępne środki, by uratować katedrę. Potwierdziła również, że nie jest możliwe wykorzystanie zrzutu wody z helikopterów, ponieważ może to spowodować upadek całej konstrukcji. 

Katedra Notre-Dame płonie - ocalono dzieła sztuki

"Wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane, skarbiec został nienaruszony, podobnie korona cierniowa i relikwie".

- poinformował na Twitterze Nicolas Delesalle, dziennikarz "Paris Match", powołując się na informacje od księdza Frederica z katedry Notre-Dame.

Świat jest przerażony skalą zniszczenia

Kondolencje płyną z całego świata. Na miejscu akcji pojawił się prezydent Francji Emmanuel Macron, a wyrazy żalu złożyli przedstawiciele rządów i struktur unijnych, m.in. prezydent Andrzej Duda,  Donald Tusk i Donald Trump. 

Sytuację skomentowało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Katedra Notre-Dame - zabytek historii i kultury

Katedra Notre Dame to jeden z najsłynniejszych zabytków architektonicznych na świecie, upamiętniona przede wszystkim w powieści "Dzwonnik z Notre-Dame", francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej budowa rozpoczęła się w 1163 roku i trwała 180 lat, aż do 1345 roku. W skarbcu katedralnym znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły, a także wiele dzieł sztuki, m.in. obrazy El Greco oraz wielkie organy.

Justyna Kierzkowska - wydawca portalu Antyradio.pl
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.