Płonie katedra Notre-Dame w Paryżu. Według strażaków "nie da się jej uratować"

15.04.2019 22:03
Katedra Notre Dame w Paryżu płonie|undefined Fot. AP/Associated Press/East News

Jak poinformowała w poniedziałek 15 kwietnia 2019 agencja Reuters, wieczorem około godziny 18:30 na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł pożar. Według straży pożarnej ma on związek z prowadzonymi od kilku tygodni pracami remontowymi.

Ogień początkowo zajął iglicę nad odnowioną częścią katedry Notre Dame. Informacja trafiła do mediów społecznościowych za pomocą materiałów wideo, zamieszczanych przez świadków wydarzenia. W akcji ratunkowej bierze udział ponad 400 strażaków, którzy mają problem z ugaszeniem ognia. Zawalił się już dach katedry i iglica, płonie także drewniane wnętrze. Według komentatorów mogło dojść do zapalenia się rusztowania. Obecnie podejmowane są próby ratowania zabytków, które znajdują się w środku budowli. Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie.

W sieci pojawiły się także nagrania z momentu zawalenia się iglicy katedry:

Francuska agencja ds. Bezpieczeństwa cywilnego poinformowała, że wykorzystano wszystkie dostępne środki, by uratować katedrę. Potwierdziła również, że nie jest możliwe wykorzystanie zrzutu wody z helikopterów, ponieważ może to spowodować upadek całej konstrukcji. 

Katedra Notre-Dame płonie - ocalono dzieła sztuki

"Wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane, skarbiec został nienaruszony, podobnie korona cierniowa i relikwie".

- poinformował na Twitterze Nicolas Delesalle, dziennikarz "Paris Match", powołując się na informacje od księdza Frederica z katedry Notre-Dame.

Świat jest przerażony skalą zniszczenia

Kondolencje płyną z całego świata. Na miejscu akcji pojawił się prezydent Francji Emmanuel Macron, a wyrazy żalu złożyli przedstawiciele rządów i struktur unijnych, m.in. prezydent Andrzej Duda,  Donald Tusk i Donald Trump. 

Sytuację skomentowało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Katedra Notre-Dame - zabytek historii i kultury

Katedra Notre Dame to jeden z najsłynniejszych zabytków architektonicznych na świecie, upamiętniona przede wszystkim w powieści "Dzwonnik z Notre-Dame", francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej budowa rozpoczęła się w 1163 roku i trwała 180 lat, aż do 1345 roku. W skarbcu katedralnym znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły, a także wiele dzieł sztuki, m.in. obrazy El Greco oraz wielkie organy.

Justyna Kierzkowska|undefined
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.