Pogoda
18.07.2020 10:23

Płonie katedra w Nantes. Strażacy: "Sytuacja jest poważna"

Jak podaje francuska agencja prasowa AFP, pożar miejsca kultu zaczął się w sobotę 18 lipca wczesnym porankiem. Ofiar śmiertelnych na szczęście nie ma, a na miejscu pojawiło 60 strażaków.

Płonie katedra w Nantes. Strażacy: "Sytuacja jest poważna"
foto: SEBASTIEN SALOM-GOMIS/AFP/East News

Pożar zabytkowej katedry św. Piotra i Pawła w Nantes nie został opanowany - poinformowało agencję AFP centrum operacyjne ds. pożarów i ratownictwa Codis. Jak dodano, pożar jest naprawdę poważny. O pojawieniu się ognia służby zostały zaalarmowane w sobotę 18 lipca o godz. 7.44, a na miejsce natychmiastowo wysłano 60 strażaków. Obecnie trwa jeszcze walka z szalejącym żywiołem.

Płonie katedra w Nantes

Na razie nie została podana oficjalna przyczyna pożaru. Zapewne sytuacja stanie się bardziej klarowna, gdy strażacy zwalczą ogień. Na razie możemy zobaczyć wideo i zdjęcia sprzed kilku godzin:

lód na morzu arktycznym
lód na morzu arktycznym
Przeczytaj także Arktyka płonie. Ogromne pożary na kole podbiegunowym widać z kosmosu

To nie jest pierwszy pożar katedry w Nantes. W 1972 roku ogniem zajął się dach katedry, niszcząc też część wyposażenia wnętrza. Do wypadku doszło w wyniku prac dekarskich. Dopiero po ponad 13 latach prac rekonstrukcyjnych katedra została ponownie otwarta.

W Nantes w czerwcu 2015 roku również wybuchł pożar - tym razem ofiarą była XIX-wieczna bazylika Saint Donatien. Płomienie zniszczyły trzy czwarte dachu świątyni; przyczyną zapalenia się ognia były prace spawalnicze.

Notre Dame w Paryżu
Notre Dame w Paryżu
Przeczytaj także Minął już rok od pożaru w katedrze Notre Dame. Jak dzisiaj wygląda zabytkowe miejsce?
Tagi: Newsy