Pluszowy Jezus konkurencją dla Świeżaków?

Maciej Koprowicz
12.12.2017 12:36
Pluszowy Jezus konkurencją dla Świeżaków? Fot. dystrybucjakatolicka.pl

Nowa zabawka w ofercie Dystrybucji Katolickiej podzieliła internautów. Świętokradztwo czy doskonała pomoc w chrześcijańskim wychowaniu?

Pluszaki to nieodłączni towarzysze dzieciństwa każdego z nas. Maluchy uwielbiają się przytulać do puchatych przyjaciół, o czym najlepiej przypomniało niedawne szaleństwo na punkcie Świeżaków z Biedronki.

Świeżaki mają w zamierzeniu zachęcać dzieci do jedzenia owoców i warzyw, a zatem promują zdrowy tryb życia. Pluszowe zabawki mają duże walory edukacyjne, co postanowił wykorzystać internetowy sklep z dewocjonaliami, Dystrybucja Katolicka.

W ofercie sklepu pojawiła się… pluszowa maskotka Jezusa Chrystusa. Reklamowana jest jako „pomoc dydaktyczna”. Sprzedawcy przekonują, że może nie tylko służyć dzieciom jako tradycyjna przytulanka, ale także przydać się do modlitwy i odwzorowywania scen znanych z kart Pisma Świętego. Na Facebooku Dystrybucji Katolickiej można przeczytać na temat zabawki:

Maskotka powstała w oparciu o objawienia świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Na tunice ma wyhaftowane Najświętsze Serce Jezusa.

Sposób wykonania: 
- wysoka jakość wykonania,
- ciało i tunika z wyjątkowo miękkiego pluszu,
- włosy z wełny,
- wyszywane oczy, brwi i uśmiechnięte usta,
- naszyty nos, pasek i sandały,
- wysokość 30 cm, zabawka stoi,
- wyprodukowane zgodnie z normą europejską EN71,
- łatwa do czyszczenia powierzchnia,
- świetny prezent dla noworodka,
- dostarczamy go w torbie z PVC.

Przykłady zastosowania:
1. Modlitwa: pluszowy Jezus może być używany jako doskonała pomoc modlitewna.
2. Kiedy zasypiasz: pluszowy Jezus jest wykonany z wyjątkowo miękkiego pluszu, a dzieci pokochają go podczas zasypiania.
3. Msza Święta: pluszowy Jezus to wspaniała zabawka do spokojnej zabawy dla dzieci w czasie Eucharystii. Dziecko z łatwością wyobraża sobie sytuacje Ewangelii, gdy ma w ręku prawdziwą zabawkę Jezusa.
4. Naśladowanie: Jezus Chrystus jest Emanuelem - Bogiem z nami (por. Mt 1,23) we wszystkich formach aktywności dziecka.

Propozycja Dystrybucji podzieliła internautów. Jedni uznali ją za świętokradztwo, inni sarkastycznie porównywali zabawkę do Świeżaków. Niektórzy jednak docenili pomysłowy sposób na przybliżanie najmłodszym zagadnień wiary.

Dystrybucja Katolicka skomentowała kontrowersje, jakie budzi zabawka: 

My również dostrzegamy, że posługiwanie się wizerunkiem Jezusa w formie pluszowej zabawki może być sprawą kontrowersyjną, jednak umiejętnie wykorzystywana maskotka (podobnie jak innego typu figurki, kukiełki, pacynki z motywami religijnymi) może być świetnym narzędziem w ewangelizacji najmłodszych :) 
W nauczaniu religii wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych ważne jest, aby przekazać orędzie o Chrystusie jako Kimś szczególnie bliskim. Według nas pluszowa maskotka pomoże maluchom dostrzec w Jezusie swego Przyjaciela i Towarzysza, Kogoś, Kogo mogą darzyć nie tylko sympatią, ale prawdziwą miłością i czułością.

Sklep zapowiedział także, że do oferty trafi pluszowa Matka Boża. Pluszowy Pan Jezus kosztuje 120 zł, obecnie na stronie sklepu można zakupić zabawkę za 99 zł.  

Sandały męskie - charakterystyka

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.