Pogoda
08.07.2020 11:42

Po 140 latach przez przypadek odkryto zaginiony obraz Rubensa. Jest wart majątek

Przez przypadek w jednej z rodzinnych kolekcji znaleziono zaginione przed 140 laty płótno Rubensa. Obraz trafi na aukcję i osiągnie zawrotną sumę.

Rubens - autoportret
foto: Kumpel/Shutterstock

Warto regularnie robić porządki w swoich rzeczach, bo może się okazać, że jesteśmy posiadaczami naprawdę cennego unikatu. Bohaterami takiego właśnie przypadku byli członkowie pewnej rodziny, którzy nieświadomie przez wiele lat mieli w swojej kolekcji zaginione dzieło barokowego mistrza flamandzkiego Petera Paula Rubensa. Niestety pozbyli się go za bezcen, a nowy właściciel zostanie wkrótce milionerem.

Zaginiony obraz Rubensa odnaleziony po 140 latach

Jak podaje "Independent" po 139 latach odnalazł się "Portret damy" autorstwa Rubensa, na którym wielu historyków sztuki postawiło krzyżyk. Wszystko dzięki dociekliwości osoby, która w 2017 roku wykupiła zakurzone dzieło z kolekcji pewnej brytyjskiej rodziny. Przez lata obraz leżał pokryty brudem i grubą warstwą lakieru i początkowo został skatalogowany jako dzieło z warsztatu Rubensa. Nikt nie podejrzewał, że to płótno samego mistrza flamandzkiego. Autorstwo przypisywano raczej jednemu z jego uczniów. Nowy właściciel postanowił jednak oddać nabytek w ręce specjalistów z instytutu Sotheby's w Londynie, którzy usunęli warstwę lakieru, a ich oczom ukazał się zaginiony portret.

Sprawę skomentował Andrew Fletcher z domu aukcyjnego Sotheby's, który zajmuje się sztuką Dawnych Mistrzów malarstwa. 

"

Płótno było bardzo zabrudzone, pokryte stuletnim brudem i starym lakierem. [Kiedy zostało oczyszczone] ten całkiem niezły Rubens pojawił się na naszych oczach. (...) To jedna z tych chwil, których doświadczasz kilka razy w roku, pełna wspaniałej natychmiastowej radości. "

Odkrycie było możliwe dzięki zdobyczom technologii. Prawdę o tajemnicy skrywanej przez stare płótno wyłoniła kamera na podczerwień. Autentyczność obrazu ustalono na podstawie charakterystycznych dla Rubensa poprawek malarskich, odkrytych na obrazie. Chodzi o zmiany widoczne na niebie i w linii sukni tytułowej damy. 

List van Gogha i Gauguina
List van Gogha i Gauguina
Przeczytaj także List Vincenta van Gogha i Paula Gauguina sprzedany za astronomiczną kwotę

Osoba, która nabyła obraz od poprzednich właścicieli, zapłaciła im "jedynie" 78 tysięcy funtów. Po stwierdzeniu autentyczności cena płótna skoczyła do około 2-3 milionów funtów, czyli ponad 17 milionów złotych. Niebawem "Portret damy" zmieni właściciela, ponieważ zostanie wystawiony na aukcję, która odbędzie się 29 lipca 2020 roku. Ile nowy nabywca będzie w stanie zapłacić za zaginiony obraz Rubensa? Przekonamy się wkrótce.

Czy obraz jest wart takiej ceny?

Gwiezdne Wojny - figurki
Gwiezdne Wojny - figurki
Przeczytaj także Kawałek plastiku wart majątek! Na aukcję trafiła legendarna figurka z "Gwiezdnych Wojen"

Zobacz też: Policja odzyskała ukradziony obraz Kossaka. Trafił na aukcję internetową za śmieszną kwotę

Tagi: Newsy