Pogoda
28.12.2018 11:09

Po 5 latach Pendolino wjechało w erę internetu

Podróżujący Pendolino mogą od 28 grudnia 2018 korzystać z dostępu do sieci przez Wi-Fi. Za zainstalowanie urządzeń dostępowych i serwisowanie ich przez 5 lat Alstom (producent składów) zainkasował 31,7 mln zł.

Pendolino
foto: Megatron7667, CC BY-SA 4.0

Pendolino, czyli duma PKP, miały jeden wstydliwy feler – o ile w tańszych pociągach typu Dart i Flirt pasażerowie mogli do woli korzystać z udostępnionej zdobyczy cywilizacyjnej w postaci internetu, o tyle flagowy skład polskich kolei jeździł w trybie offline.

Wynikało to ze specyfikacji zamówienia, jakie złożyło PKP – podczas zamawiania Pendolino nie pomyślano o zamontowaniu w pociągach hot-spostów Wi-Fi. Gdy pociągi wyjechały na polskie tory, naprawienie tego przeoczenia nie było wcale łatwe.

Alstom, producent składów Pendolino, podyktował za wzbogacenie pociągów o infrastrukturę do udostępniania pasażerom internetu przez Wi-Fi zaporową cenę. PKP nie chciało się na nią zgodzić i negocjacje trwały przez lata – nie można było sięgnąć ofertę konkurentów, bo Alstom w umowie miał zagwarantowaną wyłączność na serwisowanie dostarczonych przez siebie składów.

W Pendolino można już korzystać z internetu przez Wi-Fi

Umowę na zainstalowanie infrastruktury niezbędnej do oferowania internetu Wi-Fi w Pendolino podpisano ostatecznie w lecie 2018 roku – montaż urządzeń w pierwszym składzie rozpoczęła się we wrześniu 2018.

Za wyposażenie 20 pociągów w urządzenia udostępniające pasażerom internet PKP zgodziło się zapłacić 31,7 mln zł. W cenę wliczony jest 5-letni okres serwisowania infrastruktury.

Pierwszy kurs Pendolino z internetem na pokładzie zaplanowano na 28 grudnia 2018. Warto pamiętać, że pociąg łączy się z siecią poprzez sieć komórkową – jeśli będzie przejeżdżać akurat przez obszar, który nie w zasięgu LTE, pasażerowie mogą doświadczyć spowolnienia transferu, a nawet chwilowego odcięcia od sieci.

Za korzystanie z internetu udostępnianego w Pendolino nie będzie pobierana dodatkowa opłata.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele