Po latach opoźnień nowy statek kosmiczny NASA trafił na orbitę. Jaki jest cel ICON?

11.10.2019 13:38
nasa icon|undefined Fot. materiały prasowe NASA

Ionospheric Connection Explorer, lepiej znany jako ICON, w końcu trafił na orbitę ziemską ponad rok po ostatnim odwołaniu jego wylotu.

ICON został wyniesiony na nieboskłon przy użyciu stworzonego przez Northrop Grumman samolotu, do którego podłączono rakietę Northrop Grumman Pegasus XL. Samolot doleciał na wysokość 11887 metrów i wypuścił "Pegasusa". Dokładnie o godzinie 21:59 EDT 10 października 2019 roku, od pojazdu odłączyła się sonda wielkości lodówki, która następnie uruchomiła swoje panele solarne. ICON jest w pełni sprawny i jego system jest gotowy do podjęcia wielokrotnie opóźnianej misji.

Czym jest ICON?

ICON został stworzony z myślą o wykrywaniu i analizie zmian w jonosferze, górnej warstwie atmosfery, która jest bombardowana z dwóch stron przez kosmiczną i ziemską pogodę. Statek ma skupić się na obserwacji zjawiska przypominającego zorzę polarną, które określane jest mianem Poświaty Niebieskiej. Badania nad nią mają pomóc zrozumieć, w jaki sposób poruszają się cząsteczki w tej warstwie.

Przeczytaj także

Statek będzie na bieżąco przekazywał dane naukowcom, którzy chcą znaleźć sposób na radzenie sobie z zakłóceniami jonosferycznymi, które negatywnie wpływają na sygnały komunikacyjne na ziemi. Dane zebrane przez ICON pozwolą nam zrozumieć też, w jaki sposób pogoda jonosferyczna przyspiesza rozpad statków i lepiej poznać ryzyko radiacji, na jakie narażeni są astronauci.

Jak wyjaśniają przedstawiciele amerykańskiej agencji, ICON to wyjątkowy projekt, który pozwoli na obserwację trudno dostępnego regionu przestrzeni kosmicznej. Dla statków kosmicznych jonosfera jest zbyt nisko, dla balonów za wysoko.

ICON jest pierwszą misją, która jednocześnie śledzi to, co dzieje się w górnej atmosferze Ziemi i w przestrzeni kosmicznej. Zobaczymy, jak te dwie rzeczy oddziałują na siebie, powodując zmiany, które mogą zakłócić działanie naszych systemów komunikacyjnych.

Wyjaśniła Nicola Fox, dyrektor ds. heliofizyki w NASA.

ICON spędzi następne miesiące na obserwowaniu jonosfery i zbieraniu informacji. Pierwsze dane statku mają trafić na ziemię w listopadzie 2019.

Zobacz także:  NASA ostrzega: W kierunku Ziemi pędzi rój asteoroid

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.