Pogoda
15.06.2018 13:50

Poczta dostarczy e-maile polecone

Poczta Polska może już w 2019 roku dostarczać dla administracji Rejestrowane Przesyłki Elektroniczne - e-maile zastępujące tradycyjne listy polecone. 

elektroniczne potwierdzenie odbioru
foto: materiały prasowe

To realizacja planów zinformatyzowania polskiego państwa przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji jeszcze za rządów Anny Streżyńskiej.

Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE) ma w świetle przepisów uchwalonych przez UE dokładnie taki sam status prawny, jak list polecony. Jej dostarczeni jest jednak o wiele tańsze, niż wysłanie tradycyjnej przesyłki.

E-mail polecony jest także zdecydowanie łatwiejszy do odbioru – można go odczytać na każdym urządzeniu podłączonym do internetu, po potwierdzeniu tożsamości profilem zaufanym o dowolnej porze.

Poczta Polska ma już przygotowaną odpowiednią infrastrukturę – usługę Envelo, w której możliwości są znacznie bogatsze, niż dostarczanie e-maili poleconych. Można na przykład zażyczyć sobie, żeby system dostarczył wysłany mu e-mail w postaci papierowej przesyłki.

Dostarczaniem urzędowej korespondencji elektronicznej ma zajmować się Narodowy Operator Cyfrowy. Ma on być wybrany w konkursie, wszystko wskazuje jednak na to, że Poczta Polska nie musi na razie obawiać się ewentualnej konkurencji – status NOC może jej być nadany odgórnie na okres przejściowy na 5 lat.

E-maile zastąpią listy polecone

Projekt Ministerstwa Cyfryzacji zakłada, że korzystanie ze skrzynek do e-doręczeń (każdy obywatel ma otrzymać swój własny, narodowy adres e-mail, na który docierałyby e-przesyłki) byłoby dla urzędów obowiązkowe.

Prace nad przepisami regulującymi działanie e-maili poleconych mają zakończyć się przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 roku. W życie nowe prawo ma wejść na początku 2019 roku.

Poczta Polska chce stać się podstawą działania polskiej e-administracji, oferując nie tylko usługi dla urzędów, lecz także umożliwiając Polakom korzystanie w nich – w tym celu w placówkach pocztowych uruchomiono bezpłatne hot-spoty, przydatne szczególnie dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

Co wolelibyście dostawać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet