Podatek od Netfliksa wchodzi w życie 1 lipca 2020. Rząd przemycił go w Tarczy Antykryzysowej 3.0
30.06.2020 11:21
Podatek od Netfliksa wchodzi w życie 1 lipca 2020. Rząd przemycił go w Tarczy Antykryzysowej 3.0 Fot. Shutterstock

Od 1 lipca 2020 działające w Polsce serwisy streamingowe zostały zobowiązane przez rząd do oprowadzania 1,5% przychodów z abonamentu lub reklam (zależy, która kwota będzie wyższa) do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Odbije się to zapewne na cenach dla użytkowników.

Rząd uznał, że serwisy oferujące w Polsce wideo na żądanie powinny przekazywać środki na polską kulturę. Pomysł „podatku od Netfliksa” pojawił się dość dawno, inicjatywa rzeczywistego jego wprowadzenia nie była jednak rozpatrywana szczególnie ochoczo aż do pojawienia się epidemii COVID-19.

Wtedy to rząd w ramach pakietów ustaw nazywanych Tarczami Antykryzysowymi zaczął po cichu wprowadzać nowelizacje przepisów z najróżniejszych dziedzin. Swoją szansę otrzymała także idea opodatkowania działających w Polsce serwisów VoD.

Przeczytaj także

W uchwalonych razem z Tarczą 3.0 przepisach znalazły się zapisy obligujące serwisy streamingowe oferujące usługę odtwarzania wideo na żądanie do wpłacania 1,5% przychodów abonamentowych lub reklamowanych do budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który spożytkuje je na dofinansowywanie rodzimej kinematografii.

Od 1 lipca 2020 nowy podatek od serwisów VoD. Netflix podrożeje?

Opłatę mają uiszczać serwisy, których liczba użytkowników przekracza 1% wszystkich korzystających z szerokopasmowego internetu w Polsce. Szybkie łącza w 2019 roku miało 7,77 mln osób, podatek obejmie więc wszystkie serwisy VoD legitymujące się więcej niż 77,7 tysiącami oglądających.

Płacić będzie więc musiał Netflix, HBO GO, CDA Premium (te serwisy utrzymują się z abonamentu) oraz… YouTube. W tym ostatnim przypadku widać, dlaczego w ustawie wpisano kryteria przychodu z wpływów abonamentowych lub z reklam: znacznie więcej osób ogląda VoD Google za darmo, niż płaci subskrypcję.

Jak zapewnił Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy CDA, serwis nie planuje przerzucać opłaty na swoich użytkowników.

Na razie nie planujemy podwyżek abonamentu, ale żadnych daleko idących deklaracji nie chciałbym składać. Mamy jeden z największych katalogów filmów, o ile nie największy, wśród obecnych w Polsce sVOD i jedną z najniższych opłat 19,90 zł. Jak długo ta cena się utrzyma zależy od bardzo wielu czynników, w większości niezależnych od nas: mocny dolar i euro, dodatkowe opłaty jak choćby 1,5% czy spowolnienie gospodarcze i rosnąca inflacja.

Rząd oszacował, że nowy podatek obejmie 160 serwisów prowadzonych przez około 100 przedsiębiorstw. Wpływy mają wynosić początkowo 15 mln zł, w kolejnych latach zaś ustawicznie rosnąć.

Zobacz także: ZAiKS chce 6% ceny każdego smartfona i telewizora dla artystów 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.