Pogoda
14.02.2020 11:52

Podatek od cukru w Polsce jednym z najwyższych na świecie. Obejmie też napoje bez cukru

50 groszy podatku od jednego litra napoju. Tyle ma wynosić w Polsce podatek od cukru, który obejmować będzie zarówno produkty z cukrem, jak i zero- i niskokalorycznymi słodzikami. A do tego trzeba doliczyć jeszcze opłatę zmienną oraz narzut za obecność kofeiny, tauryny lub guarany.

cukier wysypujący się z puszki z napojem
foto: Shutterstock

Polska zaczyna pochylać się nad zdrowiem swoich obywateli, wprowadzając w życie zasadę, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, konsumujemy w ciągu roku średnio 50 kg cukru na głowę, z czego sporą część nieświadomie jako składnik wysoce przetworzonej żywności.

Tak wysoka konsumpcja przekłada się bezpośrednio na liczbę pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Problemy ma już niemal 3 mln Polaków, co oprócz wymiaru zdrowotnego ma też bardzo namacalną cenę opieki medycznej świadczonej chorym.

Rozwiązaniem problemu ma być podatek od cukru, którego zadaniem będzie zmniejszenie popytu na słodzone napoje dzięki wyraźnemu podniesieniu ich ceny oraz zapewnienie dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Identyczne powody, wzbogacone o argumenty o ochronie środowiska i przeciwdziałaniu efektom katastrofy klimatycznej, są podawane jako uzasadnienie rozważanego przez Unię Europejską podatku od mięsa.

mięso krojone na desce
mięso krojone na desce
Przeczytaj także Podatek od mięsa nowym pomysłem Unii Europejskiej. Ceny wzrosną o 100%

Projekt podatku do cukru wzbudza jednak w branży spore kontrowersje. Coca-Cola zauważa, że nie tylko po uwzględnieniu siły nabywczej Polaków opłata stała 50 groszy za litr słodzonego napoju jest jedną z najwyższych na świecie, lecz także podatek został nałożony na produktu, w których zastosowano zastępujące cukier słodziki.

Podatek od cukru. O ile podrożeją napoje?

Ministerstwo Zdrowia wzięło się za dbanie o zdrowie Polaków i wpływy budżetowe na poważnie. Z projektu przepisów wynika, że podatek od cukru ma wynosić 50 gr od litra napoju, który jest w jakikolwiek sposób słodzony: czy nową „białą śmiercią”, czy jednym z niskokalorycznych zamienników.

Ta opłata stała będzie podwyższana o opłatę zmienną, jeśli w sprzedawanym napoju znajdować się będzie więcej niż 5 gramów cukru na 100 ml. Do ceny doliczyć trzeba będzie 5 groszy za każdy nadmiarowy gram.

Dodatkowe 10 groszy za litr płacić trzeba będzie, jeśli w składzie napoju znajduje się kofeina, tauryna lub guarana.

Dwulitrowa butelka napoju podrożeje więc nie mniej, niż 1 zł. Jeśli w składzie znajdzie się więcej cukru niż przewidują przepisy i/lub stosowana będzie kofeina lub inne składniki energetyków, cena wzrośnie jeszcze bardziej.

Zobacz także: Rząd podwyższa akcyzę na papierosy. Cena ma wzrosnąć do 60 zł za paczkę 

Słodzicie?

Tagi: Newsy