Pogoda
22.07.2020 12:08

Podatek od cukru wrócił do Sejmu. Odłożono go na bok na czas kampanii wyborczej

Podatek od cukru podniesie znacznie cenę napojów słodzonych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odłożony na kilka miesięcy na bok projekt zostanie poddany pod głosowanie w środę 22 lipca 2020 roku.

cukier w kostkach w dłoniach
foto: Shutterstock

Opłata cukrowa ma przynieść budżetowi państwa dodatkowe – i jakże potrzebne – przychody ze sprzedaży produktów zawierających cukier. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że pobudki wprowadzenia nowej daniny są szlachetne: wyższa cena napojów słodzonych cukrem ma zmniejszyć ich atrakcyjność i chronić w ten sposób Polaków przed otyłością i cukrzycą. Droższe staną się także napoje bez cukru, w których są inne substancje słodzące.

Ustawa miała być przyjęta w kwietniu, rząd zdecydował się jednak na tymczasowe odłożenie jej na półkę.Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że oficjalnym powodem opóźnienia wdrożenia opłaty cukrowej była troska o przedsiębiorców.

"

W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis – chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 roku. "

cukier wysypujący się z puszki z napojem
cukier wysypujący się z puszki z napojem
Przeczytaj także Podatek od cukru w Polsce jednym z najwyższych na świecie. Obejmie też napoje bez cukru

Nieoficjalnie chwilowe odłożenie prawa na półkę wiązane jest z przebiegiem kampanii wyborczej, w której rząd i prezydent gwarantowali, że nie będzie wprowadzania żadnych nowych podatków.

Opłata cukrowa niespodziewanie wróciła do sejmu. Ma zacząć obowiązywać od 2021 roku

Ustawa o opłacie cukrowej reguluje nie tylko wysokość daniny, jaka ma być uiszczana od napojów słodzonych. Rządzący przy okazji przemycili w niej także dodatkowe opłaty od alkoholu sprzedawanego w małych butelkach.

Napoje słodzone po wprowadzeniu opłaty cukrowej znacznie podrożeją. Według projektu ustawy nowa danina wynosić będzie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lun substancji słodzącej, dodatkowe 10 groszy za litr jeśli w składzie znajduje się kofeina lub tauryna oraz opłata zmienna w wysokości 5 gr za litr, uiszczana za każdy 1 gram cukru powyżej stężenia 5 gramów na 100 ml.

Budżet państwa zarobi także więcej na popularnych „małpkach”. Jeśli napój alkoholowy sprzedawany jest na wynos w butelce o objętości nieprzekraczającej 300 ml, sprzedawcy będą musieli płacić dodatkowo 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu. W przypadku 200 ml wódki 40% oznacza to zwiększenie ceny o 2 zł.

Zobacz także: Podatek od mięsa nowym pomysłem Unii Europejskiej. Ceny wzrosną o 100%