Podatek od mięsa nowym pomysłem Unii Europejskiej. Ceny wzrosną o 100%

06.02.2020 12:14
mięso krojone na desce|undefined Fot. Shutterstock

W Parlamencie Europejskim ruszyły konsultacje w prawie podatku od mięsa, który miałby zostać wprowadzony na terenie całej wspólnoty. Jeśli zostanie uchwalony, zacznie obowiązywać już od 2022 roku.

Podatek od mięsa został zaproponowany przez koalicję TAPP (The True Animal Protein Price Coalition), której celem jest wskazanie rzeczywistych kosztów środowiskowych spożywania mięsa. Przemysł hodowlany odpowiada łącznie (biorąc pod uwagę wszystkie procesy, między innymi wylesianie, zużycie energii w gospodarstwach oraz koszta klimatyczne produkcji paszy) za emisje nawet wyższe, niż cały transport pojazdami z silnikami spalinowymi.

Unia Europejska, która postępuje z planem mającym zminimalizować skutki nadciągającej katastrofy klimatycznej i zamierza obniżyć do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych o połowę, przygląda się wszystkim możliwym sposobom osiągnięcia celu. Jednym z nich jest promowanie ograniczania spożywania mięsa, w czym pomóc może nowy podatek.

Polska postępuje analogicznie, podwyższając akcyzę na papierosy i oczekując, że wysoka cena za paczkę zmniejszy liczbę palaczy.

Przeczytaj także

Podatek od mięsa ma także przynieść wymierne oszczędności, wynoszące miliardy euro rocznie, w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej. Spożywanie zbyt dużej ilości mięsa prowadzi do chorób układu krwionośnego i przyczynia się do podwyższenia śmiertelności wśród obywateli UE.

Podatek od mięsa szykowany prze Unię Europejską. Ma uratować planetę oraz nasze zdrowie

Według propozycji, podatek od mięsa miałby zadebiutować w 2022 roku i być sukcesywnie podwyższanym do roku 2030. Wtedy jego wpływ podnosiłby cenę wołowiny i cielęciny o 20 zł na kilogram, wieprzowiny o 15 zł na kilogram, a drobiu o 7,5 zł na 1000 gramów.

Jak wynika z wstępnych wyliczeń, podatek od mięsa ma przynieść dodatkowe 30 mld euro wpływów budżetowych. Uzyskane w ten sposób pieniądze Wspólnota chce wydać na cele mające pomóc w obniżeniu, a w dłuższej perspektywie zlikwidowaniu emisji gazów cieplarnianych oraz wspomóc rolników.

Wśród propozycji lokowania nowych środków wymienia się między innymi dofinansowanie dla rolników chcących inwestować w zrównoważone środowiskowo procesy hodowli, obniżenie podatku VAT od owoców i warzyw, wsparcie gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz pomoc krajom rozwijającym się w wypracowaniu rozwiązań redukujących emisję gazów cieplarnianych.

Wprowadzenie podatku od mięsa i szacowany na 100% wzrost cen ma poskutkować także zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 120 mln ton rocznie. To 3% całkowitej produkcji gazów cieplarnianych w UE i odpowiada całkowitej emisji Irlandii, Danii, Słowacji i Estonii razem wziętych.

Zobacz także: Ustawa zmieniająca polskie godło już gotowa. Politycy chcą umieścić na nim krzyż 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.