Pogoda
26.02.2018 11:40

Podatek od przemocy w grach – nowy pomysł polityków

Gry komputerowy wychowują psychopatów – takie przekonanie jest wciąż żywe wśród polityków. Akcyza od papierosów ma pomagać w walce ze zdrowotnymi konsekwencjami palenia – podobny cel ma mieć danina pobierana od sprzedaży gier epatujących przemocą.

Wiedźmin 3 pokazuje przemoc - czy zostanie objęty specjalnym podatkiem?
foto: materiały prasowe

Skoro gry komputerowe pozwalają mordować ludzi setkami, a nawet tysiącami, to takie zachowanie ma przełożenie na to, w jaki sposób gracze zachowują się w prawdziwym życiu – uważa część polityków. Najbardziej zainteresowani, czyli sami gracze, mają zupełnie inne spojrzenie na sprawę – rozładowanie emocji podczas rozgrywki pozwala im być bardziej wyluzowanym po odejściu od monitora.

Gracze wskazują także, że za równie szkodliwe dla psychiki należałoby uznać filmy sensacyjne, w których trup ściele się równie gęsto (a czasami nawet bardziej), niż w popularnych strzelankach. Argumenty takie są zazwyczaj ignorowane.

Przemoc w grach wywołuje agresję w życiu?

Na pomysł opodatkowania gier, w których gracze spotykają się z przemocą, wpadł amerykański polityk. Przychody z tego tytułu miałyby być przeznaczone na pomoc psychologów dla dzieci i młodzieży, których umysły zostały wypaczone przez zabijanie przeciwników w grach.

Podatek miałby wynosić 10% wartości sprzedaży i byłby pobierany w przypadku gier, które zyskały oznaczenie o kierowaniu do osób dojrzałych bądź tylko dla dorosłych.

W treści oświadczenia można przeczytać, że gry wywołują przemoc:

"

Istnieje dowód na to, że dzieci mające w młodym wieku kontakt z brutalnymi grami zachowują się bardziej agresywnie od tych, którzy nie grali. Nowe prawo da szkołom dodatkowe środki potrzebne na zapewnienie pomocy uczniom i nauczenie ich, jak radzić sobie ze skłonnościami do przemocy w pozytywny sposób. "

Propozycja jest na początku legislacyjnej ścieżki, minie więc jeszcze sporo czasu, zanim stanie się jasne czy nowe prawo zostanie przyjęte, czy nie. Pomysł został już jednak zauważony w świecie – kto wie, kiedy zakusy na opodatkowanie przemocy w grach pojawią się także w Polsce.

Czy przez przemoc w grach zachowujecie się agresywnie?

Michał Tomaszkiewicz