Pogoda
18.12.2017 11:58

Podłączyli się do internetu za pomocą sznurka. Bo mogli

Największe odkrycia są czasem dziełem przypadku. Lub nudy. Inżynierowie pracujący w małym angielskim dostawcy internetu postanowili sprawdzić, czy uda im się przesłać dane za pomocą zwykłego sznurka. Wyciągnęli 3,5 Mbps.

Podłączyli się do internetu za pomocą sznurka. Bo mogli
foto: Andrews and Arnold

To osiągnięcie nie zmieni świata – nie należy raczej spodziewać się, żeby odkrycie znalazło komercyjne zastosowanie. Takiego zdania są przynajmniej sami odkrywcy.

Przeprowadzony przez nich eksperyment wykazał, że zwykły sznurek, poddany wcześniej kąpieli w słonej wodzie (która jest dość dobrym przewodnikiem dla elektryczności), może być całkiem rozsądnym medium dla połączeń ADSL.

Wykorzystany przez pracowników małego przedsiębiorstwa „Andrews and Arnold” sznur miał dwa metry długości. Po zmoczeniu i podłączeniu go w miejsce tradycyjnych, miedzianych przewodów okazało się, że pozwala on na osiągnięcie transferu 3,5 Mbps.

Odkrywcy, zapytani o powód dla przeprowadzenia eksperymentu odpowiedzieli po prostu, że chcieli sprawdzić co z tego wyniknie.

"

Mówiąc szczerze – to była tylko zabawa, na którą wpadli nasi technicy. W biurze leżały urządzenia, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić test, więc dlaczego nie? "

Według inżynierów eksperyment pokazał tak naprawdę, jak elastyczny jest ADSL. Test może pomóc w przyszłości w obsłudze wadliwych pod względem fizycznym połączeń, przez które wciąż można mimo tego przesyłać dane.

Naukowcy tłumaczą, że nie widzą w internecie przesyłanym przez sznurek nic dziwnego:

"

Jakkolwiek mokry sznur nie jest oczywiście tak dobrym przewodnikiem elektryczności jak miedziany kabel, nie chodzi tu tak naprawdę o przepływ ładunku. Sznur wykorzystywany jest do przesłania fali elektromagnetycznej, a dzięki temu, że ma ona wysoką częstotliwość, rodzaj zastosowanego materiału nie ma tak naprawdę dużego znaczenia. "

Teraz pozostaje czekać, aż zainspirowani eksperymentem internauci zaczną sprawdzać, co jeszcze nadaje się do przesyłania danych.

A Wy jak łączycie się z internetem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet