Pogoda
19.04.2016 11:37

Podróż autem na majówkę ma być najtańsza od 7 lat

Wszystko przez ceny paliw – które mimo ostatnich nieznacznych wzrostów (średnio o 5 gr na litrze) – wciąż utrzymują się na niskim poziomie.

Podróż autem na majówkę ma być najtańsza od 7 lat
foto: kadr z wideo

Podróżując samochodem podczas „majówki” możemy zatem liczyć na to, ze za tankowanie zapłacimy mniej niż w adekwatnym okresie na przestrzeni ostatnich 7 lat. Mamy ku temu mocne podstawy, ponieważ wszystko wskazuje na to, że ta obecna sytuacja cenowa się utrzyma.

Skorzystają na tym wszyscy kierowcy, a przede wszystkim stan ich kont bankowych i portfeli. Analityk rynku paliw z BM Reflex – Urszula Cieślak – w rozmowie z Newserią Biznes powiedziała, że jej zdaniem nie trzeba się obawiać gwałtownych wzrostów cen, zarówno benzyny, oleju napędowego, jak i gazu.

Z raportu przeprowadzonego przez BM Reflex wynika, że mamy już za sobą tydzień umacniania cen benzyny, która wzrosła średnio o 5 groszy na litrze, co jest efektem podwyżek cen w hurcie. Z kolei sam autogaz podrożał o 1 grosz, przy czym spekuluje się, że mogą nastąpić dalsze, nieznaczne wzrosty. Za to najbardziej stabilnie sytuacja wygląda w wypadku rynku oleju napędowego, gdzie ceny minimalnie spadły. Analitycy zaznaczają, że tendencja może się odwrócić.

Obecny stan rzeczy jest wynikiem między innymi mocnej pozycji złotego względem dolara, co – zdaniem Urszuli Cieślak – minimalizuje skutki gwałtownych wahań cen paliw. W jej ocenie w okresie „majówki” możemy się spodziewać, że za benzynę zapłacimy około 4,05-4,15 zł. Na olej napędowy wydamy mniej więcej 3,85-3,90 zł, a na autogaz – 1,65 zł.

Warto także przypomnieć, że 10 kwietnia 2015 roku litr 95 kosztował 4,67 zł, oleju napędowego 4,60 zł, a autogazu – 1,98 zł.

Planując podróż warto także pamiętać o innych prawidłach – za regułę należy przyjąć, że w weekendy ceny są nieco niższe. Teoretycznie więc, najlepiej będzie zatankować pojazd w sobotę lub niedzielę rano, co powinno przełożyć się na oszczędność kilku groszy na każdym litrze.

A Wy wybieracie się w trasę na „majówkę” samochodem?

Magda Słomka
Tagi: News