Podświadomość każe nam celowo niszczyć starsze smartfony

Michał Tomaszkiewicz
20.12.2016 12:25
Podświadomość każe nam celowo niszczyć starsze smartfony Fot. kadr z wideo

Niedawno widzieliście reklamę smartfona, który jest we wszystkim lepszy od waszego modelu, a teraz nieumyślnie upuściliście swoje obecne telefony. Przypadek? Naukowcy nie sądzą.

Z przeprowadzonej przez pracowników Columbia Business School, Harvard Business School oraz University of Michigan badania wynika, że użytkownicy smartfonów podświadomie narażają swoje urządzenia na ryzyko uszkodzenie gdy na rynku pojawi się telefon, który bardziej im odpowiada.

W ten sposób szukamy pretekstu, żeby móc zmienić swój w pełni sprawny smartfon na nowy, fajniejszy model.

Czulibyśmy się winni wymieniając sprzęt bez powodu. Jeśli jednak produkt, którego używamy, zostanie uszkodzony lub zgubiony, zyskujemy w ten sposób usprawiedliwienie i czujemy, że zakup nowości rynkowej nie będzie marnotrawieniem zasobów.

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie danym dotyczącym ponad 3000 utraconych iPhone’ów. Jak się okazało, liczba zgłoszeń od osób chcących odzyskać zagubiony sprzęt wyraźnie malała po wprowadzeniu na rynek nowego modelu.

Według naukowców to dowód na to, że oczekujący na premierę użytkownicy traktowali swoje telefony z mniejszą uwagą i troską, podświadomie oczekując, że coś się im stanie i bez wyrzutów sumienia będą mogli kupić sobie nowszy model. Szczyt zgłoszeń przypadał niemal dokładnie na daty premiery następnej generacji iPhone'ów.

foto: American Marketing Association Fot. foto: American Marketing Association

Podobny efekt zaobserwowano przyglądając się danym z ankiety online wypełnionej przez 602 właścicieli telefonów – zarówno smartfonów z Androidem, jak i iPhone’ów. Śledzono ceny zakupu i utratę wartości – i zauważono, że po zademonstrowaniu następnej generacji urządzenia smartfony zaczynają być zaniedbywane, przez negatywnie wpływało na ich wycenę.

Badacze nie przyglądali się tylko smartfonom – z badań laboratoryjnych wynika, że identyczne zachowania wykazywali użytkownicy kubków, szamponów czy szklanek, którym zaoferowano możliwość uzyskania nowszej wersji produktu.

Co ważne – użytkownicy nie zdawali sobie sprawy z tego, że ich podejście do danego urządzenia się zmieniło. Większość z nich deklarowała, że nie stała się nieostrożna i nie próbowała świadomie uszkodzić telefonów – mimo to wyraźnie zaniedbywała posiadany sprzęt.

Być może to jest właśnie powód, dla których tak lubimy oglądać niszczenie ekstremalne testy iPhone'ów w filmach publikowanych w serwisie YouTube.

A Wasza podświadomość psuła Wasze telefony?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.