Pojedynki na miecze świetlne stały się oficjalnym sportem

Michał Tomaszkiewicz
19.02.2019 13:09
miecze swietlne|undefined Fot. kadr z wideo

Francuzi postawili pierwszy krok na drodze do wprowadzenia walk na miecze świetlne na Olimpiadę – uznali, że pojedynki elegancką bronią na cywilizowane czasy są oficjalnym sportem.

Za decyzją stoi Francuski Związek Szermierki, która opracowała oficjalne zasady - nie można między innymi odcinać rąk ani pozbawiać życia – oraz zajęła się na poważnie propagowaniem nowego sportu wśród młodzieży.

Sprzęt niezbędny do uprawiania nowego sportu, w tym bojowe repliki mieczy świetlnych, dostarczane są do klubów szermierczych w całym kraju, gdzie czekają na adeptów chcących spróbować swoich sił w jednej z siedmiu oficjalnych form walki.

Trzeba przyznać, że miecze świetlne przygotowane dla związku robią duże wrażenia – te bardziej zaawansowane modele symulują zmienne natężenie światła oraz reagują rozbłyskiem i dźwiękiem na uderzenie.

Przeczytaj także

Walka na miecze świetlne oficjalnym sportem we Francji

Pojedynki toczone są systemem jeden na jednego, mieczami świetlnymi z pojedynczym ostrzem. Reguły sportu zostały opracowane w taki sposób, żeby starcia były jak najbardziej widowiskowe.

Pojedynki trwają po 3 minuty, wygrywa je osoba, która jako pierwsza zgromadzi 15 punktów. Obowiązuje ubiór ochronny identyczny do tego używanego przy szermierce metalową bronią – między innymi maski ochronne.

Nowy sport powstał, żeby odciągnąć młodych ludzi od ekranów telewizorów oraz gier i walczyć przy tym z epidemią chorób cywilizacyjnych – Francuzi liczą na to, że nowa formuła pojedynków okaże się na tyle atrakcyjna, że liczba chętnych do jej uprawiania będzie znaczna.

Zobacz także: >> W teleturnieju padło pytanie o "Gwiezdne wojny". Znalibyście odpowiedź? <<

Nie jest wykluczone, że walki na miecze świetlne trafią do programu Igrzysk Olimpijskich – jednak szanse na zobaczenie takich pojedynków już podczas Olimpiady w Paryżu w 2024 roku oceniane są jako nikłe.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.