Pokemony znów są bohaterami kontrowersji. Tym razem pojawiły się problemy prawne

25.05.2019 11:12
Pokemon|undefined Fot. kadr z serialu

Pamiętacie księdza Natanka, który straszył dzieci i rodziców szatanem, który krył się w Pikachu? Cóż, wydaje się, że mógł mieć trochę racji. Nie chodzi oczywiście o to, że sympatyczny żółty gryzoń jest ucieleśnieniem Diabła, ale o to, że Pokemony mogą sprawiać duże problemy prawne.

Niedawno firma odzieżowa Uniqlo podjęła współpracę z Nintendo i Gamefreak. Polegała ona na tym, że popularna marka ubrań miała przygotować konkurs na przygotowanie koszulki z designem związanym z Pokemonami. Nagrodą miało być 10 tysięcy dolarów i wdrożenie t-shirtu do sprzedaży jako oficjalnego gadżetu związanego z Kieszonkowymi Stworkami. Oprócz tego design miał trafić do gier "Pokemon Shield" i "Pokemon Sword" jako opcjonalne odzienie dla naszego bohatera lub bohaterki.

Pokemony mają problemy z prawami autorskimi

Konkurs wygrał niejaki Li Wen Pei. Chiński artysta przygotował koszulki przedstawiające klockowe wersje Magikarpów i Gyaradosa. Niestety nie nacieszył się on zwycięstwem zbyt długo. Fani wytknęli bowiem, że jego projekt pojawił się już na pokrowcach do telefonów, a niektórzy nielegalnie umieszczali go na koszulkach. Li Wen Pei przyznał oczywiście, że nie miał nic wspólnego z nielegalnymi koszulkami, ale Nintendo i Uniqlo zdyskwalifikowali go z konkursu. Wszystko dlatego, że projekt miał być całkowicie nowy, a Pei zdążył już przygotować pokrowce z tym motywem.

Przeczytaj także

Podobny los spotkał innego finalistę - niejaki AJ Hatley przygotował design z Mewtwo. Okazało się, że bowiem, że Hatley ukradł ten projekt od innego twórcy, co oczywiście pogwałca wszystkie możliwe prawa autorskie i automatycznie dyskwalifikuje go z konkursu. Tak prezentowały się projekty Hatleya i Peia:

Uniqlo i tak wprowadziło do sprzedaży ponad 10 koszulek z różnymi logotypami przygotowanymi przez fanów marki. Wszystkie designy można znaleźć w ich oficjalnym sklepie, a ceny t-shirtów wynoszą 9,90 dolarów za wersje dziecięce i 14,90 dolarów za koszulki dla dorosłych. Wśród najciekawszych projektów znalazł się remix Wielkiej fali w Kanagawie, na którym widzimy Magikarpy czy plakat promujący walkę bokserską między dwoma Hitmonchanami.

fala Fot. foto: uniqlo.com
boks Fot. foto: uniqlo.com

Pokemon Sword & Shield - data premiery

Wspomniane wcześniej gry "Pokemon Sword" i "Pokemon Shield" przeniosą nas do nowego regionu Galar, gdzie poznamy m.in. nową trójkę Pokemonów-starterów - są nimi roślinny Grookey, ognisty Scorbunny i wodny Sobble. Premiera jest przewidziana na końcówkę 2019 roku, a sama gra trafi na konsolę Nintendo Switch.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.