Pogoda
01.04.2016 08:58

Polacy otrzymają Windows 10 Kwietnia Edition

Druga na świecie, pierwsza w Europie – Polska stała się kolejnym po Chinach krajem, dla którego opracowano specjalną wersję systemu operacyjnego Microsoftu. Informacje o Windows 10 Kwietnia Edition zostały podane na konferencji Build 2016 w San Francisco.

Polacy otrzymają Windows 10 Kwietnia Edition
foto: kadry z wideo

Analogicznie jak w przypadku chińskiego Windows 10 Zhuangongban założenia funkcjonalne zostały przygotowane przez specjalistów rządowych. Polska administracja podkreśla, że wprowadzone zmiany mają ukształtować Narodowy System Operacyjny, którego użytkownicy będą mogli liczyć na patriotyczne „Okna” na świat.

Część dobrych zmian wprowadzonych do Windows 10 Kwietnia Edition objętych jest tajemnicą ze względu na kwestie bezpieczeństwa narodowego. Wiadomo jednak, że system ma nie tylko umożliwiać pracę z komputerem, ale także chronić użytkowników przed antypolskimi programami dostarczanymi przez kondominium developersko-wydawnicze.

Widoczną na pierwszy rzut oka nowością (szczególnie na tabletach) ma być predefiniowany, ustalany centralnie układ menu startowego oraz kafelków. Użytkownicy otrzymają kompletny zestaw informacyjny, dostarczający wiadomości z mediów narodowych i patriotycznych.

Aplikacje polskojęzycznych mediów zostaną odinstalowane – testy mechanizmu mającego nadać prawdziwą polskość zaledwie spolszczonemu do tej pory systemowi zostały przeprowadzone w lutym 2016 roku na dużej grupie różnych (także zagranicznych) komputerów. Zakończyły się pełnym sukcesem – Microsoft był w stanie wskazać, z jakich programów mają domyślnie korzystać wskazani użytkownicy.

Gotowy jest także system dystrybucji narodowego systemu operacyjnego. Windows 10 Kwietnia Edition otrzymają za darmo wszyscy użytkowników komputerów w Polsce. Główna fala aktualizacji odbędzie się z wykorzystaniem internetu i nie będzie wymagać od użytkownika komputera żadnej wiedzy specjalistycznej. Dobra zmiana zostanie przeprowadzona automatycznie.

System zostanie pobrany na komputer użytkownika, by w najbliższym dogodnym terminie zostać zainstalowanym bez angażowania w procedurę właściciela komputera. Zachowane zostaną wszelkie niezbędne środki ostrożności – Windows 10 Kwietnia Edition wykona i zapisze w rządowym archiwum kopie bezpieczeństwa wszystkich znajdujących się na dysku komputera dokumentów.

W celu poprawienia szybkości przesyłu danych w polskim internecie, ruch realizowany będzie za pośrednictwem Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych (LAAC) w Zegrzu Południowym. Jak sama nazwa ośrodka wskazuje, ma się on zajmować bezpieczeństwem użytkowników, monitorując i w razie potrzeby poddając podejrzane pakiety kwarantannie na wyznaczonych do tego rządowych serwerach.

Oprócz dbania o szybkość dostarczanych do użytkowników danych nowy ośrodek ma również dbać o jakość informacji, usuwając z transmitowanego tekstu wszystkie treści mogące uderzać w godność narodową i zastępując je wiadomościami patriotycznymi. Dzięki temu polscy internauci dysponować będą wiedzą pochodzącą z pewnego źródła, pokazujące prawdziwe znaczenie wydarzeń.

Windows 10 Kwietnia Edition przyniesie kilka premier nowych funkcjonalności. Część z nich została już dodana przez Apple do systemu iOS 9.3, aczkolwiek pod antypolską nazwą. Night Shift (Nocna Zmiana), funkcja regulująca ciepło wyświetlanych barw nadająca ekranowi pomarańczowy kolor w Narodowym Systemie Operacyjnym nazywać się będzie Trybem Pochodni.

Prace nad mobilną wersją Windows 10 Kwietnia Edition zostaną wznowione po zakończeniu śledztwa dotyczącego prowokacji w postaci wbudowania w system operacyjny tak zwanego Trybu Samolotowego.

Zaktualizujecie system po dobroci, czy poczekacie na poranną wizytę wyspecjalizowanych służb informatycznych?

(Przypominamy, że artykuł powstał z okazji Prima Aprilis :))

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft