Polacy stworzą największe na świecie wirtualne kino. Kiedy będzie można z niego korzystać?

12.05.2020 15:20
Polacy stworzą największe na świecie wirtualne kino. Kiedy będzie można z niego korzystać? Fot. materiały prasowe/MOJEeKINO.PL

Już niedługo ruszy platforma MOJEeKINO.PL - wirtualne kino zrzeszające kilkadziesiąt kin studyjnych w Polsce. Kiedy będziemy mogli zaprosić kino do własnego domu?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała całą gospodarkę. Jedną z jej gałęzi jest kinematografia. Nie chodzi jedynie o produkcję nowych filmów, których plany zostały wstrzymane, ale również dystrybucję kinową. W Polsce działalność wszystkich kin została zawieszona do odwołania. Z tego powodu Stowarzyszenie Kin Studyjnych postanowiło powołać do życia nową platformę streamingową - MOJEeKINO.PL.

MOJEeKINO.PL - co to jest?

11 maja 2020 roku Stowarzyszenie Kin Studyjnych ogłosiło, że rusza z przedsięwzięciem o nazwie MOJEeKINO.PL.

Od blisko dwóch miesięcy żyjemy w świecie bez bliskości kultury, spotkań, bez emocji, jakie wywołuje w nas ciemna sala kinowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia  się  owymi  emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania wysokiej kultury Stowarzyszenie Kin Studyjnych powołuje do życia platformę kin studyjnych - MOJEeKINO.PL.

Od początku trwania kryzysu związanego z epidemią koronawirusa w Polsce Zarząd Stowarzyszenia podejmuje działania mające na celu wsparcie kin studyjnych. Jednocześnie twórcy platformy są świadomi, jak podczas pandemii zmienił się świat i większość wydarzeń kulturalnych, również filmowych, przeniosła się do internetu.

Przeczytaj także

Z tego powodu zdecydowano się podjąć działanie i stworzyć w internecie miejsce, w którym miłośnicy kin studyjnych mogliby przeżyć chociaż namiastkę wizyt w ulubionym kinie. Poza tym nowa platforma wypełni lukę na polskim rynku - brak serwisu, w którym dostępne są artystyczne filmy i trudno dostępne kino autorskie.

Nie mogłyśmy pozostać na te zmiany obojętne, dlatego Stowarzyszenie Kin Studyjnych przygotowuje największe na świecie  wirtualne  kino, w ramach  którego swoje repertuary zaprezentują  kina arthousowe od Bochnipo Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa  Wielkopolskiego. MOJEeKINO.PL będzie jedną wspólną platformą łączącą wirtualnie kina z całej Polski, która w dobie zastoju umożliwi im zachowanie tej niepowtarzalnej więzi, jaką tworzą z widzami w swoich tradycyjnych przestrzeniach. Projekt, który tworzymy, jest innowacyjny na skalę światową. Różni się od istniejących VOD z tysiącem filmów do wyboru repertuarem, dotarciem do widza, a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma promować ma sztukę filmową w różnych jej przejawach oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Przestrzeń platformy będzie zatem dla widza arthousowego nadal  drogowskazem do oglądania filmów studyjnych, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych.

Portal będzie funkcjonował również po zakończeniu pandemii. Dzięki MOJEeKINO.PL widz, który nie zdążył obejrzeć jakiegoś filmu w kinie, będzie mógł skorzystać z bazy serwisu.

Bazując na doświadczeniu kolegów z krajów europejskich korzystających już z podobnej platformy współpracującej ściśle z kinami, jesteśmy przekonane, że rozwój wirtualnego kina nie wpłynie na spadek  frekwencji w kinach tradycyjnych, a wręcz przeciwnie – stanie się dodatkowym polem promocyjnym granych tytułów, którym czasem trudniej przebić się do najbardziej gorących newsów.

Kiedy to ambitne przedsięwzięcie zostanie wcielone w życie?

Przeczytaj także

MOJEeKINO.PL - kiedy rusza platforma streamingowa?

Wirtualne kino zagości w domach widzów w drugiej połowie maja 2020 roku i będzie miało zasięg ogólnopolski. Obecnie udział w projekcie zadeklarowało 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych nową wirtualną rzeczywistość postanowili kreować tacy dystrybutorzy jak Aurora Films, Mayfly, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty czy Velvet Spoon. Operatorem wirtualnego kina jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Partnerem technologicznym, który podjął się tego niełatwego zadania, jest poznańska firma Insys Video Technologies o bogatym doświadczeniu na tym polu. Data startu platformy została przewidziana na 21 maja 2020 roku.

Przeczytaj także

Działalność  platformy  rozpocznie  wydarzenie bez precedensu - pierwszy w Polsce w całości zrealizowany w sieci festiwal filmów fabularnych WIOSNA FILMÓW, który do tej pory odbywał się w warszawskich kinach Elektronik i Amondo. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 maja - 7 czerwca 2020 roku w 47 kinach w całej Polsce. W ramach festiwalu przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30  filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery. Bilety na każdy pokaz będą kosztować 15 złotych.

Przeczytaj także

MOJEeKINO.PL - jak korzystać z platformy streaminogowej?

Na platformę widz będzie mógł wejść z poziomu strony MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina. Każde kino przygotuje swój indywidualny program skrojony na potrzeby jego widzów. Podobnie jak w kinie tradycyjnym repertuar będzie cyklicznie zmieniany, ale także wzbogacany o wydarzenia dodatkowe spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne, a nawet  festiwale  filmowe. Platforma przystosowana będzie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych zostanie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Przeczytaj także

Więcej informacji TUTAJ.

Zobacz też: Koronawirus: kina studyjne proszą widzów o pomoc. Ruszyła inicjatywa #TęsknoZaKinem

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.