Pogoda
23.01.2019 17:30

Polacy stworzyli aplikację Czyj to numer, która rozpoznaje numery telemarketerów. Jest już dostępna do pobrania

Polacy stworzyli ciekawą aplikację, która pozwoli użytkownikom na zapisanie i identyfikowanie numerów telefonów używanych przez telemarketerów. Apka jest już dostępna w sklepie Google Play i App Store. 

Polacy stworzyli aplikację Czyj to numer, która rozpoznaje numery telemarketerów. Jest już dostępna do pobrania
foto: czyjtonumer.pl

W sklepach urządzeń mobilnych App Store i Google Play pojawiła się ciekawa aplikacja, która służy do rozpoznawania przychodzących połączeń. Apka korzysta z bazy ciągle rozwijanej przez społeczność. Program Czyj to numer za zadanie pomagać nam w podjęciu decyzji - odebrać, odrzucić, a może zablokować kontakt? Technicznie aplikacja jest stosunkowo mało skomplikowana - jeżeli numer przychodzący jest już w bazie oprogramowania, my jako użytkownicy zobaczymy jego opis. To ma nam pomóc w identyfikacji połączenia i poinformowania nas, że dzwonią np. telemarketerzy, ankieterzy albo inni ludzie, z którymi rozmów prowadzić nie chcemy. 

Aplikacja zablokuje numery telemarketerów

Program jest stosunkowo nowy, dlatego nie można się spodziewać, że każdy numer będzie w bazie. Warto zaznaczyć, że każdy użytkownik ma szansę współtworzyć rejestr i zgłaszać nowe kontakty oraz kategorie. Numer dopiero po kilku próbach zostanie dodany do bazy, po to, by nie móc robić nieprzyjemnych żartów swoim znajomym. Z pomysłodawcą rozwiązania, Maciejem Kujawą, porozmawiał portal Chip.pl. Wyjaśnił, jak powstało narzędzie:

"

Kogo nie zapytałem miał podobne przejścia. Pewnego razu zabrałem zaprzyjaźnionych programistów nad morze. Zastawiliśmy pokój hotelowy komputerami i tak kodowaliśmy przez kilka dni bez przerwy. Cel był jeden, rozwiązać problem nieznanych połączeń tak, żeby nawet kilkulatek wiedział jak użyć naszej apki. Do tego aplikacja miała być darmowa, bez reklam, bez śledzenia, bez skanowania kontaktów. Jednym słowem chcieliśmy zrobić coś naprawdę dobrego. "

Kujawa dodał jeszcze, że w przyszłości chciałby, żeby szanse między użytkownikami a telemarketerami były wyrównane:

"

Numery telemarketerów nie powstają tak szybko. Raczej są usypiane niż porzucane. Nasza walka z telemarketerami nie jest możliwa bez kilku pierwszych ofiar, które zgłaszają numer. Długofalowo chcemy zmienić zasady gry. Obecna relacja pomiędzy telemarketerem a użytkownikiem telefonu to kilku na jednego. Duży zasięg naszej aplikacji może spowodować, że w przyszłości będzie kilku na wszystkich. "

Gdzie pobrać aplikację Czyj to numer?

Według twórców, aplikacja Czyj to numer jest znacznie mniej inwazyjny od innych podobnych programów, a także nie wymaga od użytkownika niczego, prócz samej instalacji. Aplikacja jest już dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store.

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele