Pogoda
09.02.2017 10:19

Polacy tankowali gorszej jakości paliwo w 2016

Z raportów opublikowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że mieszkańcy kraju nad Wisłą w okresie od 19 stycznia do 31 grudnia 2016 roku tankowali gorszej jakości paliwo niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Polacy tankowali gorszej jakości paliwo w 2016
foto: materiały prasowe

Szczegółowe wyniki kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową, w oparciu o badania laboratoryjne paliwa sprzedawanego w dniu kontroli, można znaleźć na stronie uokik.gov.pl. W tabeli z 2016 roku znajdziemy 1537 pozycji, a w tej z 2015 – 1455. Wybrane stacje poddano kontrolom w okresie od 18 stycznia do 31 grudnia. Jednak dla większości osób bardziej przystępnym sposobem dotarcia do interesujących ich informacji będzie skorzystanie z interaktywnej mapki.

IH uwzględniło czynniki między innymi takie jak gęstość w temperaturze 15 stopni Celsjusza, zawartość siarki, skład frakcyjny, temperaturę końca destylacji, temperaturę zapłonu, zawartość eterów, tlenu, metanolu i benzenu.

Co ciekawe, każdy z nas może zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów paliwo złej jakości – w tym celu wystarczy wypełnić specjalny formularz za pośrednictwem strony internetowej, wpisując nazwę stacji paliwowej, jej adres, a także opis nieprawidłowości, wraz z przesłankami mogącymi kwestionować jakość mieszanki.

W wyborze stacji kierować się możemy nie tylko zaprezentowanymi przez UOKiK danymi, ale również testami internautów, którzy paliwa z popularnych stacji poddali prostemu testowi, wystawiając je na 48 godzin na oddziaływanie niskich temperatur. W poszczególnych przypadkach oleje napędowe zamarzały, co nie powinno mieć miejsca.

Niestety bardzo trudno jest ocenić czy awaria silnika jest spowodowania paliwem złej jakości – objawy są różne w przypadku jednostek benzynowych i wysokoprężnych. Symptomami mogą być problem z uruchomieniem silnika, nierówna praca, szczególnie na biegu jałowym, mniejsza moc oraz zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Niewątpliwie wysokiej jakości paliwo ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego działania układu napędowego w samochodzie.

Weronika Domoradzka
Tagi: Duperele