Polacy tworzą nostalgiczną konsolkę do gier retro

Michał Tomaszkiewicz
12.08.2016 12:30
Polacy tworzą nostalgiczną konsolkę do gier retro Fot. retroPAD

Trwa zbiórka funduszy na pierwszą polską konsolkę przenośną - retroPAD ma szansę trafić do pierwszych zakochanych w 8-bitowym grach użytkowników w listopadzie 2016 roku.

Wydawałoby się, że pomysł na stworzenie gadżetu pozwalającego na granie w gry retro to nic nowego – przyglądaliśmy się już przecież chociażby projektom Sinclair ZX Spectrum Vega+ czy THE 64 w wersji przenośnej, pisaliśmy także o pomyśle Nintendo na ponowne wprowadzenie do sprzedaży NES-a.

Polacy - Krzysztof Kuc i Konrad Marek – podeszli jednak do tematu z zupełnie innej strony. Zamiast stosować nowoczesną konfigurację sprzętową i emulację, zdecydowali się na stworzenie prawdziwej platformy 8-bitowej.

W rezultacie retroPAD jest co prawda wyposażony w procesor, który swoim zaawansowaniem przewyższa nieco konstrukcje pochodzące z lat 80—tych XX wieku (8-bitowy ATmega 328 taktowany zegarem 16 MHz), ale za to dysponuje tylko 32 kB pamięci operacyjnej.

Obraz wyświetlany jest na ekranie ciekłokrystalicznym o przekątnej 5 cali, pracującym w rozdzielczości 320x240 pikseli i zdolnym do wyświetlenia 20 tys. kolorów. Konsolka jest ponadto wyposażona w port USB 2.0, opcją uzależnioną od zebranej w trakcie akcji kwoty jest obsługa sieci bezprzewodowych oraz moduł Bluetooth.

Oznacza to, że styl retro pojawi się nie tylko w wyglądzie dostępnych na konsolkę tytułów, ale także wymusi odpowiedni sposób ich programowania. Tytułem startowym będzie znana już z internetu pozycja TurboSnail, w planach znajduje się jeszcze Cat&Mouses (zmagania kota łapiącego myszy), wariacja na temat Flappy Bird i Memorek (gra typu memo).

Jeśli zbiórka zakończy się zebraniem odpowiedniej kwoty, twórcy zapowiadają także stworzenie 8-bitowego tytułu pozwalającego na grę wieloosobową przez internet. Mają także nadzieję, że miłośnicy konsolki stworzą społeczność, która będzie sama tworzyć kolejne tytuły oraz pomagać w jej dalszym rozwoju.

Autorzy zbiórki dysponują obecnie działającym prototypem – pozyskane fundusze pozwolą na usprawnienie elektroniki i dopracowanie obudowy konsoli.

Konsolka retroPAD powstanie początkowo tylko w 100 egzemplarzach – można ją kupić w ramach zbiórki za 120 zł. Osoby, które będą chciały dodać swojemu modelowi jeszcze więcej ekskluzywności mogą za 185 zł zamówić sprzęt z ręcznie malowaną obudową.

W dalszych planach twórców jest napisanie kolejnych gier, rozwój społeczności retroPAD-a, opracowanie bardziej rozbudowanych wersji konsoli oraz rozwój środowiska programistycznego dla osób chcących pisać na konsolkę gry.

Jak się Wam podoba retroPAD?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.