Pogoda
12.08.2016 12:30

Polacy tworzą nostalgiczną konsolkę do gier retro

Trwa zbiórka funduszy na pierwszą polską konsolkę przenośną - retroPAD ma szansę trafić do pierwszych zakochanych w 8-bitowym grach użytkowników w listopadzie 2016 roku.

Polacy tworzą nostalgiczną konsolkę do gier retro
foto: retroPAD

Wydawałoby się, że pomysł na stworzenie gadżetu pozwalającego na granie w gry retro to nic nowego – przyglądaliśmy się już przecież chociażby projektom Sinclair ZX Spectrum Vega+ czy THE 64 w wersji przenośnej, pisaliśmy także o pomyśle Nintendo na ponowne wprowadzenie do sprzedaży NES-a.

Polacy - Krzysztof Kuc i Konrad Marek – podeszli jednak do tematu z zupełnie innej strony. Zamiast stosować nowoczesną konfigurację sprzętową i emulację, zdecydowali się na stworzenie prawdziwej platformy 8-bitowej.

W rezultacie retroPAD jest co prawda wyposażony w procesor, który swoim zaawansowaniem przewyższa nieco konstrukcje pochodzące z lat 80—tych XX wieku (8-bitowy ATmega 328 taktowany zegarem 16 MHz), ale za to dysponuje tylko 32 kB pamięci operacyjnej.

Obraz wyświetlany jest na ekranie ciekłokrystalicznym o przekątnej 5 cali, pracującym w rozdzielczości 320x240 pikseli i zdolnym do wyświetlenia 20 tys. kolorów. Konsolka jest ponadto wyposażona w port USB 2.0, opcją uzależnioną od zebranej w trakcie akcji kwoty jest obsługa sieci bezprzewodowych oraz moduł Bluetooth.

Oznacza to, że styl retro pojawi się nie tylko w wyglądzie dostępnych na konsolkę tytułów, ale także wymusi odpowiedni sposób ich programowania. Tytułem startowym będzie znana już z internetu pozycja TurboSnail, w planach znajduje się jeszcze Cat&Mouses (zmagania kota łapiącego myszy), wariacja na temat Flappy Bird i Memorek (gra typu memo).

Jeśli zbiórka zakończy się zebraniem odpowiedniej kwoty, twórcy zapowiadają także stworzenie 8-bitowego tytułu pozwalającego na grę wieloosobową przez internet. Mają także nadzieję, że miłośnicy konsolki stworzą społeczność, która będzie sama tworzyć kolejne tytuły oraz pomagać w jej dalszym rozwoju.

Autorzy zbiórki dysponują obecnie działającym prototypem – pozyskane fundusze pozwolą na usprawnienie elektroniki i dopracowanie obudowy konsoli.

Konsolka retroPAD powstanie początkowo tylko w 100 egzemplarzach – można ją kupić w ramach zbiórki za 120 zł. Osoby, które będą chciały dodać swojemu modelowi jeszcze więcej ekskluzywności mogą za 185 zł zamówić sprzęt z ręcznie malowaną obudową.

W dalszych planach twórców jest napisanie kolejnych gier, rozwój społeczności retroPAD-a, opracowanie bardziej rozbudowanych wersji konsoli oraz rozwój środowiska programistycznego dla osób chcących pisać na konsolkę gry.

Jak się Wam podoba retroPAD?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety