Polacy ukarani za kradzież piasku z plaży. Mogą zapłacić nawet 3 tys. euro

11.08.2022 15:45
Polacy ukarani za kradzież piasku z plaży. Mogą zapłacić nawet 3 tys. euro Fot. Shutterstock (zdjecie poglądowe)

Zbierasz na plaży muszelki? To może być nielegalne!

Pamiątki z wakacji pozwalają nam wrócić wspomnieniami do najpiękniejszych chwil urlopu. Turyści ze swoich wypraw często przywożą muszelki, drobne kamienie czy piasek znad morza. Jak się okazuje nie zawsze jest to legalne, a za złamanie przepisów można słono zapłacić.  

Polacy ukarani za kradzież piasku z plaży

Plaże Sardynii uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Wielu turystów zabiera nich na pamiątkę drobne muszle lub szczyptę piasku. Jednak władze wyspy traktują zabieranie piasku jako kradzież oraz niszczenie środowiska naturalnego. Proceder jest surowo karany a turyści płacą słone kary.

Polecamy

Włoskie służby skrupulatnie przetrząsają bagaże podróżnych na lotniskach i jak się okazuje, piasek i inne nadmorskie "skarby" należy liczyć w setkach kilogramów.

Pomiędzy 15. a 30 lipca 2022 na lotnisku w Alghero urzędnicy Urzędu Celnego i Monopoly, we współpracy z personelem Sogeaal Security, odzyskali 10 kilogramów piasku, siedem kilogramów kamyków i pięć kilogramów muszli, zabranych z plaż północnej części wyspy

– informuje agencja prasowa Ansa.

Za kradzież piasku grożą słone kary. Przekonali się o tym turyści z Polski, Rumunii, Szwecji, czy Serbii. Podróżni za próbę wywozu piasku, muszelek oraz kamyków zabranych z plaż z północnej części wyspy zostali ukarani mandatami w wysokości od 500 do 3 tys. euro.

Gdy kontrolerzy na lotnisku znajdą w bagażu łup z plaży, konfiskują go – i odwożą na miejsce. Skąd wiedzą gdzie? Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów

- wyjaśnia Lino Cozzuto, kierownik stowarzyszenia strażników ochrony środowiska na Sardynii.

Tylko w tym roku odwieziono na miejsce 7 skrzyń "pamiątek".

Źródło: Ansa/PAP

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.