Pogoda
21.09.2016 11:03

Polacy wolą SMS-y od komunikatorów

52,4 mld krótkich wiadomości tekstowych wysłaliśmy w 2015 roku – zaraportował GUS. To więcej, niż rok wcześniej, mimo coraz większej dostępności komunikatorów internetowych.

Polacy wolą SMS-y od komunikatorów
foto: materiały prasowe

SMS-y kochamy zdecydowanie bardziej, niż pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej. Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnio wysyłaliśmy w 2015 roku 83 wiadomości w ciągu miesiąca. Wskaźnik dla całej UE wynosi 68 sztuk.

Co więcej, popularność SMS-ów w naszym kraju wzrosła – co prawda zaledwie o 0,7%, ale po przeliczeniu na liczby bezwzględne oznacza to przesłanie o ponad 400 mln wiadomości więcej, niż w roku uprzednim.

Wynik z 2015 roku, mimo że imponujący, nie jest jednak rekordem Polski – ba, sporo mu do tego brakuje. Królem SMS-ów pozostaje rok 2012, w którym przez polskie sieci komórkowe przesłaliśmy 62,712 mld krótkich wiadomości tekstowych. Być może wpływ na taką wylewność miały wszechobecne doniesienia o bliskim końcu świata, które jak zawsze okazały się być nieco wyolbrzymione.

Utrzymująca się popularność SMS-ów może wynikać z faktu dostępności atrakcyjnych ofert dających możliwość nielimitowanego wysyłania takich wiadomości do odbiorców w kraju. MMS-y, które dla większości klientów pozostają dodatkowo płatne, pozostają daleko tyle pod względem popularności – GUS podał, że w 2015 roku wysłano ich 740 mln.

W przypadku wiadomości multimedialnych widać w ciągu ostatnich lat zdecydowany wzrost (z 275 mln w roku 2010), liczba SMS-ów oscyluje cały czas wokół podobnego poziomu (wyjątkiem był wspomniany już, rekordowy rok 2012).

Po porównaniu przytaczanych przez GUS wartości z liczbą aktywnych abonentów (także podaną przez urząd), wynoszącą w 2015 roku 56,3 mln (co oznacza, że spora część z nas korzysta z więcej niż jednej karty SIM) można zauważyć, że na każdy numer przypadło w 2015 roku 931 wysłanych wiadomości, o 28 więcej, niż rok wcześniej. W przypadku MMS-ów średnia wynosi 13 sztuk na kartę SIM w całym 2015 roku.

GUS podał także statystyki dotyczące przesyłu danych w sieciach komórkowych. Jak się okazało, dobra jakość mobilnego internetu w Polsce – według testów, należy do jednych z najszybszych na świecie – przełożyła się na mały boom pod względem liczby przesłanych gigabajtów.

Polskie sieci komórkowe musiały poradzić sobie w 2015 roku z przesłaniem 542 milionów GB (542 petabajtów) danych – rok wcześniej było to niecałe 236 PB. 2016 przyniesie tu zapewne nowy rekord – chociażby z powodu oferowania przez operatorów komórkowych w ramach przeprosin za problemy z dostępnością usług darmowego transferu. Rekordzista w ciągu jednego weekendu pobrał 370 GB.

A Wy wolicie SMS-y czy komunikatory?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele