Polacy wybrali się do Czarnobyla, żeby fotorealistycznie odtworzyć Zonę w grze Chernobylite

Michał Tomaszkiewicz
07.02.2019 11:00
Polacy wybrali się do Czarnobyla, żeby fotorealistycznie odtworzyć Zonę w grze Chernobylite Fot. materiały prasowe

Gliwickie The Farm 51 wciąż podwyższa poprzeczkę dotyczącą realistycznego przedstawiania rzeczywistych lokacji – po centrum Warszawy umieszczonym w World War 3 przyszedł czas na słynną Zonę wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Strefa Wykluczenia jest miejscem akcji dla najnowszej gry polskiego studia, zatytułowanej Chernobylite. Jeśli myślicie, że awaria w Czarnobylu była katastrofą, to w produkcji The Farm 51 sytuacja jest tysiące razy gorsza, a Zona, w której w rzeczywistości pulsuje bujne życie, stała się miejscem narodzin stworzeń wprost z koszmarów.

Gliwiczanie straszą, że atmosfera grozy panująca w Chernobylite będzie tak gęsta, że zadaniem gracza będzie nie tyle dumne stawianie czoła własnym lękom, co przetrwanie ich skomasowanego ataku nie postradawszy przy tym zbyt wielu zdrowych zmysłów.

30 lat po katastrofie w Czarnobylu, stopień skażenia powietrza w Strefie ciągle wzrasta z powodu niezwykłej aktywności produktu ubocznego wybuchu – tajemniczej substancji zwanej czarnobylitem. Poczucie zagrożenia potęgują pogłoski szerzące się wśród nielicznych ludzi nadal zamieszkujących Strefę, o przedziwnych zjawiskach, do których zaczęło dochodzić na tym terenie, pod wpływem silnego promieniowania. Ignorując wszystkie ostrzeżenia wracasz na miejsce wybuchu zdeterminowany, żeby odkryć mroczną tajemnicę zaginięcia Twojej dziewczyny. Nawet, jeśli oznacza to konieczność zmierzenia się nie tylko z zagrożeniem płynącym ze skażonego środowiska, lecz także z obecnością wrogich żołnierzy strzegących terenu oraz niebezpiecznymi stworzeniami czającymi się w ruinach.

Chernobylite – polskie studio zeskanowało w 3D Zonę w Czarnobylu

chernobylite_zwiastun_02 Fot. foto: materiały prasowe

The Farm 51 chwali się, że udało się stworzyć dokładną, fotorealistyczną cyfrową replikę Strefy Wykluczenia. Ekipa studia dokładnie zeskanowała Zonę – dane posłużyły do odtworzenia wyglądu okolic z dokładnością (niemal) do pojedynczych ździebeł trawy.

chernobylite_zwiastun_03 Fot. foto: materiały prasowe

Polskie studio nie zdradziło, jak wiele godzin spędzili jej pracownicy w Czarnobylu – dokładne zeskanowanie okolic (w tym, jak widać na zdjęciach, najsłynniejszych lokacji, takich jak opuszczone wesołe miasteczko czy tajemnicze „Oko Moskwy”) musiało jednak trwać długie godziny.

Otrzymanymi ze skanerów 3D danymi zajęli się graficy, którzy dopieścili stworzone automatycznie wizualia na podstawy gry. Nikt nie pokazał jeszcze Czarnobyla tak bliskiego rzeczywistości.

chernobylite_zwiastun_04 Fot. foto: materiały prasowe
Przeczytaj także

Chernobylite – gra promieniująca strachem
chernobylite_zwiastun_05 Fot. foto: materiały prasowe

26. kwietnia, godzina 1:23 czasu ukraińskiego. Moment, w którym doszło do katastrofy nuklearnej w Czarnobylu, a życie 350 000 ludzi zmieniło się na zawsze. Byłeś wtedy młodym, pełnym pasji i jeszcze bardzo naiwnym fizykiem pracującym w elektrowni. Niestety w efekcie wybuchu, jak wielu, straciłeś to co było dla Ciebie najcenniejsze - swoją ukochaną. Minęło 30 lat, a Ty nadal zmagasz się z demonami przeszłości. Aby wreszcie się z nimi uporać, postanawiasz wrócić do miejsca, które obecnie nosi nazwę Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

The Farm 51 kusi graczy obietnicą akcji, w której rzeczywistość doprawiona jest do strachu fikcją. Historia świata przedstawionego w grze potoczyła się zgoła inaczej, niż u nas – to wynik pojawienia się substancji nazwanej czarnobylitem, którego promieniotwórczość wraz z upływem czasu nie maleje, lecz rośnie.

Chernobylite ma oferować nieliniową rozgrywkę, w której dużo zależeć będzie od decyzji gracza – na przykład to, czy z innymi postaciami próbującymi odkryć tajemnicę Zony będą współpracować, czy rywalizować.

chernobylite_zwiastun_06 Fot. foto: materiały prasowe

Zobacz także: >> Layers of Fear 2 zaprasza na rejs po przerażającym zwiastunie <<

Profesja i naukowe wyszkolenie bohatera Chernobylite ma być podstawą dla systemu craftingu – The Farm 51 deklaruje, że do tworzenia (i zabezpieczania) sprzętu niezbędna będzie wiedza z zakresu fizyki i chemii. Metoda naukowa przyda się także podczas analizowania danych zbieranych dzięki narzędziom do badania skażonego środowiska.

Chernobylite powstaje na konsole PlayStation 4 i Xbox One oraz na komputery PC – premiera przewidziana jest na 2019 rok. Technologia skanowania Reality 51 użyta do stworzenia gry rozwijana przez przez The Farm 51 od ponad 5 lat.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.