Polacy wymyślili domofon w smartfonie

Michał Tomaszkiewicz
24.11.2016 12:28
Polacy wymyślili domofon w smartfonie Fot. materiały prasowe

Smartfon to prawdziwy technologiczny scyzoryk XXI wieku – za jego pomocą zrobić można już niemal wszystko. Lista możliwości gadżetu może wydłużyć się o kolejną pozycję dzięki polskim twórcom Nofo – rozwiązania, które pozwoli zapomnieć o bieganiu do domofonu.

Jeśli się nad tym chwilę zastanowić, to domofon rzeczywiście potrafi być uciążliwy – po usłyszeniu sygnału wywołania trzeba rzucić wszystko i podejść do drzwi wejściowych, żeby sprawdzić kto próbuje się do nas dostać i w jakiej sprawie.

Nofo pozwoli zapomnieć o umartwianiu się z powodu przewodowej technologii rodem z ubiegłego wieku – dzięki odpowiedniemu gadżetowi zastępującemu domofon i łączącej się z nim aplikacji możliwe będzie wysłuchanie gościa lub intruza i wpuszczenie go (lub nie) za pomocą telefonu, który zazwyczaj znajduje się w naszym sąsiedztwie.

Jak podkreślają twórcy Nofo, instalacja mobilnego domofonu ma być wręcz trywialna – wystarczy odłączyć przewody od obecnie używanego aparatu i podłączyć na to miejsce gadżet opracowany przez zespół Predica. Może on służyć także w tradycyjny sposób – na jego obudowie znajdują się odpowiednie przyciski sterujące.

Nofo podłącza się do domowej sieci Wi-Fi – w ten sposób komunikuje się z aplikacją (będzie dostępna na telefony z Androidem oraz iPhone’y). Oprogramowanie pozwala na porozmawianie z dzwoniącą za pomocą domofonu osobą, rozłączenie się oraz otwarcie drzwi.

Działanie aplikacji można także częściowo zautomatyzować – w wyznaczonych godzinach program może otwierać drzwi dla każdego dzwoniącego (co ma przydawać się w przypadku lokali usługowych). Twórcy Nofo przewidzieli także możliwość wyłączenia powiadomień, co pozwoli na spokojny sen nawet podczas ataku nocnych miłośników dzwonienia domofonem.

Możliwości aplikacji będą rozwijane. Być może w przyszłości będzie można zobaczyć na smartfonie obraz z kamery i przyjrzeć się rozmówcy oczekującemu na wpuszczenie. Ciekawym dodatkiem byłaby także możliwość obsługi Nofo przez internet.

Twórcy Nofo szukają funduszy na uruchomienie produkcji na portalu PolakPotrafi – uda się, gdy zbierze się zamówienia na kwotę 50 000 zł. Najtańsza opcja pozwalająca na otrzymanie gadżetu została wyceniona na 100 zł.

Polskie pomysły na przełomowe urządzenia i aplikacje potrafią zarówno zachwycić, jak i wprawić w zdumienie. Widzieliśmy między innymi plan budowy bazy księżycowej i wynalazek w postaci samonapełniającego się pieczywem iChlebaka. Ciekawie dzieje się także w świecie aplikacji, które potrafią poinformować ile polskości jest w kupowanym produkcie, poprowadzić do prawdziwie polskiej restauracji czy baru, wskazać najdziksze imprezy w pobliżu czy wyświetlić rzeczywiste godziny przyjazdów autobusów na dany przystanek dzięki monitorowaniu ich przez GPS.

Jak podoba się Wam domofon w smartfonie?

Szeroki wybór kamer sportowych renomowanych marek

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.