Polacy wysłali drona na wysokość 27 km. Zbierają fundusze na lepszy model

Michał Tomaszkiewicz
06.05.2019 13:46
dron Cloudless|undefined Fot. kadr z wideo

Będzie potrafić niemal wszystko to, co satelity, kosztując przy tym zaledwie ułamek kwoty, jaką trzeba byłoby wydać na kosmiczną technologię. Cloudless chce stworzyć drona, który będzie mógł unosić się w stratosferze miesiącami, prowadząc obserwacje i badania. 

Pierwszy lot polskiego drona zakończył się sukcesem – bezzałogowiec został wyniesiony na wysokość ponad 27 km przez balon stratosferyczny i lotem szybowym wrócił na Ziemię.

Jak chwalą się twórcy, dron znajdował się niemal trzy razy wyżej, niż samoloty rejsowe, co pozwala na objęcie kamerą obserwacyjną całkiem sporego obszaru naszej planety bez obaw o wpływ zjawisk pogodowych na stabilność lotu oraz czujniki.

Dziewiczy lot konstrukcji Cloudless trwał tylko kilka godzin – dron po uwolnieniu wrócił na powierzchnię szybując. Docelowo bezzałogowiec zostanie wyposażony w elektryczny napęd, co – w połączeniu z energią pozyskiwaną dzięki panelom fotowoltaicznym – ma mu pozwolić na przebywanie w stratosferze nawet przez kilka miesięcy.

Mamy już pierwszy sukces. Po ponad godzinie wznoszenia za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość 27 231 metrów dron Cloudless został odczepiony, rozpędził się do ponad 300 km/h przy ciśnieniu powietrza poniżej 20 hPa i temperaturze -56 stopni Celsjusza, następnie wykonał dwugodzinny lot szybowy i powrócił w zaplanowane miejsce lądowania. Założenia teoretyczne, obliczenia, algorytmy postępowania zostały potwierdzone. Rejestrator danych lotu zapisał dziesiątki tysięcy informacji, które są bezcenne w dalszych etapach projektu.

Przeczytaj także

Cloudless – zbiórka funduszy na polski dron statosferyczny

Twórca polskiego drona stratosferycznego – Piotr Franczak – ma rozpisany dokładny plan rozwoju swojego dzieła. Składa się on z trzech etapów – o ile pierwszy z nich udało się sfinansować z własnej kieszeni, o tyle następne z nich wymagają już większych nakładów finansowych.

Możliwość ulepszenia prototypu i przeprowadzenia odpowiednich testów została oszacowana na 40 000 zł – zbiórka potrwa do końca maja 2019 roku na platformie PolakPotrafi.pl.

Cloudless ma ogromny potencjał na zgarnięcie części rynku usług, które obecnie świadczone są za pomocą satelit.

Cloudless przebywając w stratosferze znajduje się ponad prawie wszystkimi zjawiskami pogodowymi, co pozwala efektywnie wykorzystać energię słoneczną oraz omija wszelkie zagrożenia związane ze zmiennością warunków atmosferycznych. Chcemy, aby Polska mogła być w ścisłej czołówce eksploratorów bliskiego kosmosu. Długotrwałe loty w stratosferze naszej planety pozwolą wdrożyć innowacyjne rozwiązania z zakresu ekologii, obserwacji fauny i flory, alternatywnych platform komunikacji i wielu innych. Co ważne, lot stratosferyczny wykorzystuje niemal całkowicie energię odnawialną i nie potrzebuje do startu żadnych paliw kopalnych.

Zobacz także: >> Dron opętany przez ducha seryjnego mordercy, czyli zwiastun horroru "The Drone" <<

Jeśli zbiórka się powiedzie, lot ulepszonej wersji drona Cloudless zapowiedziany jest na przełom lipca i sierpnia 2019 roku.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.