Pogoda
22.02.2018 09:29

Polacy z rekordem Guinnessa. Pokonali USA w przejeździe największej ilości samochodów hybrydowych

9 lipca 2017 roku na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie odbyła się próba bicia światowego rekordu Guinnessa w największej paradzie samochodów hybrydowych. W przejeździe po zamkniętym torze wzięło udział 339 samochodów.

Polacy z rekordem Guinnessa. Pokonali USA w przejeździe największej ilości samochodów hybrydowych
foto: materiały prasowe / Krzysztof Barański

Większość pojazdów, blisko 300, były to hybrydowe Toyoty Yaris należące do dostawcy warszawskiego CarSharingu, firmy PANEK, jednak w przejeździe uczestniczyły też samochody prywatne i auta udostępnione przez dilerów Toyoty, m.in. Lexus 450h, Toyota Auris Toyota Prius, Toyota RAV4, Toyota CHR, Mitsubishi Outlander, Lexus IS300, Volo XC90. 

Długość toru, po którym jednocześnie poruszały się wszystkie samochody miała 2342 metry, ponieważ kolumna przejechała dystans 2-krotnie, nowy rekord został ustanowiony na długości 4682 m. Warunkiem do spełnienia rekordu była też odległość między samochodami, która nie mogła być większa niż dwie długości auta.

"

Wprawienie w ruch kolumny, która miała blisko 2 km było wyzwaniem. Gdyby nie wytrwałość kierowców, którzy przez kilka godzin poruszali się z prędkością pieszego w kółko, nie udałoby nam się pobić tego rekordu. Widziałam, że dopadało ich zmęczenie, jednak walczyli do końca, jechaliśmy przecież po coś więcej niż zwykły rekord.  "

- wyjaśniła Katarzyna Panek, rzecznik PANEK S.A., organizatora wydarzenia. 

IMG_5639

Polacy z hybrydowym rekordem Guinnessa 

Kierowcami samochodów PANEK CarSharing byli użytkownicy systemu. Wystarczyło mieć ważne prawo jazdy i zgłosić się do rekordu. Katarzyna Panek dodała też, że do samego końca nie było pewności, czy na torze zjawi się wystarczająca ilość samochodów i kierowców. W takiej sytuacji potrzebne byłoby wsparcie z zewnątrz oraz dodatkowi kierowcy. Podkreśliła, że była to akcja społeczna, bez żadnej gratyfikacji poza własną satysfakcją, podziękowaniami i możliwością powrotu samochodem za darmo.

Poprzedni rekord Guinnessa należał do właścicieli samochodów Toyota Prius, którzy w 2016 roku na zamkniętym torze w Stanach Zjednoczonych przejechali 3 km. Tłem akcji były obchody tygodnia Ziemi, chciano zwrócić uwagę na korzyści dla środowiska płynące z użytkowania samochodów hybrydowych.