Polacy zbudowali inteligentny głośnik, który nie podsłuchuje użytkowników

Michał Tomaszkiewicz
25.08.2017 10:49
Polacy zbudowali inteligentny głośnik, który nie podsłuchuje użytkowników Fot. kadr z wideo

Polacy kończą prace nad inteligentnym głośnikiem, który nie będzie permanentnie inwigilował swoich właścicieli. Rzucający wyzwanie Google i Amazonowi AI-Speaker pojawi się w sprzedaży jeszcze w 2017 roku – i będzie rozumiał, co się do niego mówi po polsku.

Giganci IT stawiają na rozwój sztucznej inteligencji, z którą można swobodnie konwersować i zadawać pytania w naturalnym języku – od lat postrzegane jest to jako przyszłość interfejsów użytkownika. Postęp na tym polu jest imponujący, aczkolwiek Polacy pozostają wykluczeni ze znajomych Cortany, a Siri i Asystent Google chce rozmawiać tylko po angielsku. Zniecierpliwiło to Polaków do tego stopnia, że aż wystosowali do Google petycję w sprawie wystawienia asystenta na promień polonizacyjny.

AI Spekar ma to zmienić – twórcy postarali się, żeby głośnik władał naszą piękną, rodzimą mową. Dzięki temu jego obsługa jest tak prosta, że może to zrobić nawet dziecko:

Polski inteligentny głośnik ma wyróżniać się nie tylko jako poliglota – AI Speaker zapewni dyskrecję i prywatność. Proponowane przez Google i Amazon inteligentne głośniki cały czas nasłuchują otoczenia i analizują prowadzone przy nich rozmowy, oczekując na pojawienie się aktywującego je słowa kluczowego.

Polka konstrukcja zachowuje się inaczej – mikrofon włączany jest ręcznie, przyciskiem na pilocie lub poprzez aplikację na smartfony. Twórcy AI Speaker zapewniają przy tym, że nie zamierzają w żaden sposób gromadzić, a tym bardziej sprzedawać danych o aktywności użytkowników, na przykład zlecanych wyszukiwaniach – takie informacje to skarby dla reklamodawców, którzy mogą skuteczniej dobierać, komu mają się zaprezentować.

Prace nad głośnikiem trwają od maja 2016 roku. Zaczęło się od koncepcji pilota zdalnego sterowania do radia, z biegiem czasu realizowano pomysły na nowe funkcjonalności, szlifowano warstwę sprzętową i oprogramowanie oraz krystalizowano ostateczny wygląd urządzenia. Ostatecznie zdecydowano się na połączenie tradycji z nowoczesnością:

Obudowa wykonana jest z jednego kawałka litego drewna świerkowego, oryginalny projekt połączenia elementów pozwala na używanie głośnika w dwóch wariantach: jako soundbar (połączone elementy) lub jako monitory (rozłączone elementy).

Autorzy AI-Speaker postanowili wykorzystać w swoim projekcie komponenty Open Source (zarówno programowane, jak i sprzętowe), co otwiera drogę do dodawania nowych funkcji przez użytkowników.

AI-Speaker ma dawać dostęp do darmowych treści – za jego pomocą będzie można między innymi posłuchać radia (przez internet), zapoznać się z audiobookami, skorzystać z serwisów streamujących muzykę i obejrzeć multimedia (po podłączeniu do telewizora). Głośnik opowie także o pogodzie oraz wyszuka w sieci odpowiedzi na zadane mu pytanie. W przyszłości AI Speaker ma pełnić także rolę asystenta – na przykład planować i przypominać o spotkaniach lub czynnościach do wykonania, służyć do kontrolowania innych domowych urządzeń czy uczyć języków obcych.

AI-Speaker ma być zaprezentowany całemu światu w listopadzie 2017 roku – na ten miesiąc zaplanowano przeprowadzenie na Kickstarterze zbiórki pieniędzy na uruchomienie produkcji. Spodziewana cena ma wynosić około 200 zł za moduł (jednostka centralna i głośnik są osobnymi modułami), a więc zdecydowanie mniej, niż trzeba zapłacić za podobne sprzęty amerykańskich gigantów. Na dodatek, oprócz autorskiego asystenta AIS, głośnik będzie obsługiwał także sztuczne inteligencje Amazona i Google.

Domyślnym asystentem będzie nasz (AIS) ale od początku będzie też można wybrać asystentkę Amazon - Alexę lub Asystenta Google. Oczywiście kolejni asystenci mogą być z czasem dodawani (Cortana z Microsoftu czy Siri z Apple itd.). Projekt jest otwarty (Open Source) i modułowy, kolejne funkcjonalności/umiejętności głośnika będą sukcesywnie dostarczane (mamy tu sporo pomysłów).

AI Speaker pozwoli na słuchanie ponad 14 000 internetowych stacji radiowych (cała baza Dirble), słuchanie podcastów (cała baza Apple iTunes)  oraz muzyki (Spotify, Google Music, Deezer, Soundcloud, itp.).

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.