Pogoda
12.08.2019 12:58

Polak pobił rekord świata w Boulder Dash. Grał na Commodore 64 z polskim joystickiem MATT [WIDEO]

Boulder Dash to jedna z klasycznych gier na 8-bitowce, które do dnia dzisiejszego są miło wspominane przez wielu graczy. Paweł Ruczko postanowił przejść grę od początku do końca i przypadkiem ustanowił w trakcie nowy rekord świata w liczbie zdobytych punktów.

Boulder Dash
foto: kadr z wideo www.youtube.com/watch?v=J_AS9z_HlPE

Pomysł był prosty. Paweł Ruczko, znany w sieci pod pseudonimem V-12, chciał przejść grę Boulder Dash od początku do końca. Mimo wielu sesji z klasycznym tytułem, Polak nigdy nie miał okazji dokonać tego wyczynu.

V-12 grał w Boulder Dasha tak, jak go programiści stworzyli. Nie było więc mowy o żadnych emulatorach ani sztuczkach umożliwiających uratowanie się w razie wykonania złego ruchu. Grę uruchomiono bezpośrednio na starym dobrym Commodore 64, który niedługo wróci w modnej formie mini, wzbogaconej o nowoczesne porty wyjściowe obrazu i dźwięku.

C64
C64
Przeczytaj także Commodore 64 wraca do sprzedaży. Komputer retro wyceniono na 500 zł

Na 8-bitowcu zainstalowane było oprogramowanie Ultimate 64. Boulder Dash został wgrany z oryginalnej pirackiej kasety magnetofonowej zakupionej w 1993 roku. Do sterowania postacią służył wyprodukowany w Polsce joystick MATT.

Próba przejścia całej gry, od poziomu A/1 do P/5 zakończyła się spektakularnym sukcesem. Polak zmiażdżył bowiem rekord świata w liczbie zdobytych punktów.

Polak ustanowił rekord świata w Boulder Dash na Commodore 64

Niemal całość rozgrywki została uwieczniona dla potomności. Zapis ma lukę obejmujący poziomy od K/3 do O/3. V-12 podał, że zawiodła karta przechwytująca.

Przejście całej gry Boulder Dash zajęło Pawłowi Ruczko dobre trzy godziny. Już od początku widać, że joystick trzyma w rękach prawdziwy profesjonalista, który chwilami bywa nawet szybszy, niż sama gra. Wiele razy można zaobserwować, jak prowadzona przez niego postać znika z ekranu, gdyż gra nie może za nim nadążyć.

Historyczną rozgrywkę, w której nie tylko udało się za jednym podejściem przejść całą grę, lecz także uzyskać w trakcie 45 094 punktów, można zobaczyć poniżej.

Poprzedni rekord, także ustanowiony przez Pawła Ruczko, wynosił 22 569 punktów.

Jeśli sesja z Boulder Dash wzbudziła w Was nostalgiczne tęsknoty, mamy dobrą wiadomość. Oprócz wspomnianego już wyżej odświeżonego Commodore 64 do rąk graczy zostanie oddana konsola Sega Mega Drive Mini z grami, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Zobacz także: Sega Mega Drive Mini w naszych rękach. Jak gra się na nostalgii? [PIERWSZE WRAŻENIA] 

A Wy w co lubiliście grać?

Tagi: Gry