Pogoda
05.04.2018 13:38

Polak pokieruje rozwojem producenta antywirusa. Doceniono włamania do przedsiębiorstw

Zarządzał pracą hakerów włamujących się do przedsiębiorstw, teraz będzie kierował rozwojem producenta oprogramowania antywirusowego. Leszek Tasiemski stanął na czele globalnego działu badań i rozwoju produktów oraz usług przeznaczonych dla biznesu F-Secure.

Testy cyberbezpieczeństwa w armii USA
foto: materiały prasowe

Tasiemski kierował do tej pory poznańskim oddziałem producenta. To właśnie w nim zatrudnieni są hakerzy, którzy wykonują dla przedsiębiorstw testy penetracyjne, sprawdzając jakość zabezpieczeń i pokazując, w jaki sposób można je pokonać.

W ich pracy (niemal) wszystkie chwyty są dozwolone – szczegółów nie chcą co prawda zdradzać, jednak czasami podobno wykonują zlecenia w sposób żywcem wyjęty z filmów sensacyjnych. Mają przy tym przyzwolenie nawet niszczenie mienia przedsiębiorstwa i włamywanie się do pomieszczeń – o ile nie przekroczą przewidzianego na naprawy zniszczeń budżetu.

Testy penetracyjne przeprowadzane były głównie dla odbiorców spoza Polski. Zapotrzebowanie na usługę było tak duże, że w ciągu trzech lat liczba pracowników zwiększyła się czterokrotnie. Polscy hakerzy zajmowali się przede wszystkim zdalnymi włamaniami na komputery przedsiębiorstw oraz przygotowywaniem narzędzi do przełamywania stosowanych przez klientów zabezpieczeń.

Poznański oddział F-Secure nie zajmował się tylko włamaniami na żądanie – Polacy stoją także na straży bezpieczeństwa w internecie, monitorując przeprowadzane przez cyberprzestępców ataki. Dzięki temu wiemy, że wystarczy 15 minut od podłączenia do internetu, żeby komputer został wykryty i zaatakowany przez hakerów.

Leszek Tasiemski szefem badań i rozwoju F-Secure 

foto: materiały prasowe

Po objęciu nowego stanowiska Leszek Tasiemski zamierza jeszcze bardziej dawać się we znaki cyberprzestępcom:

"

Jestem głęboko przekonany, że z pomocą naszych inżynierów oraz analityków możemy ciągle podnosić poprzeczkę cyberprzestępcom i jak najlepiej chronić klientów. Już teraz mamy do dyspozycji technologie uczenia maszynowego oraz silniki wykrywania i reagowania na cyberzagrożenia, co nie znaczy, że mamy zamiar spocząć na laurach. Chcemy nadal rozwijać usługi i produkty w oparciu o połączenie technologii z doświadczeniem naszych specjalistów ds. bezpieczeństwa. "

Polak będzie kierował pracą 150 inżynierów w 4 oddziałach F-Secure na świecie.

Jak często skanujecie swój komputer antywirusem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele