Pogoda
28.09.2020 15:23

Polak pomógł stworzyć Game Boya, który może działać wiecznie

Pamiętacie te czasy, kiedy konsole przenośne były na zwykłe baterie alkaiczne, które trzeba było co kilka dni wymieniać? Czasy trochę się zmieniły.

Polak pomógł stworzyć Game Boya, który może działać wiecznie
foto: zdjęcie poglądowe/padu_foto/Shutterstock.com

Czasy zmieniły się bardzo. Obecnie współczesne konsole pokroju Switcha, czy 3DS-a używają akumulatorów i ładowarek. A co jeśli nie musielibyśmy ładować sprzętu... w ogóle? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Uniwersytet Technologiczny z Delft w Holandii. Ich wersja inspirowanej Game Boyem konsoli używa ruchu graczy i energii słonecznej jako źródła mocy.

Powstała konsola, która może działać wiecznie?

W teorii sprzęt mógłby działać wiecznie (oczywiście pod warunkiem, że zepsuciu nie ulegną inne podzespoły). Na stronie uniwersytetu pojawił się opis sprzętu, a oprócz niego wywiady z twórcami projektu. Wśród nich pojawił się Polak, Przemysław Pawelczak, który opowiedział o konsoli:

"

Ekologiczne granie stanie się rzeczywistością, a my właśnie wykonaliśmy ważny krok w postaci usunięcia akumulatora. Nasza platforma ma pokazać światu, że możliwe jest stworzenie konsoli, która nie tylko jest czysta dla środowiska, ale też przynosi użytkownikowi takie same przyjemne przeżycia. "

Oto motyw z "Super Mario Bros. 2" zagrany na terminalach płatniczych [WIDEO]
Oto motyw z "Super Mario Bros. 2" zagrany na terminalach płatniczych [WIDEO]
Przeczytaj także Oto motyw z "Super Mario Bros. 2" zagrany na terminalach płatniczych [WIDEO]

Oczywiście użyty w tytule "Game Boy" był tylko synonimem konsoli przenośnej. Projekt ENGAGE nie jest w żaden sposób związany z Nintendo, a podobieństwa wizualne mają nawiązywać do klasycznego sprzętu. Jednak przy okazji konsola potrafi też włączyć oryginalne kartridże przeznaczone właśnie na Game Boye.

Niestety, projekt ma też parę negatywnych aspektów - nie ma głośnika. Może też mieć problemy w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużo energii słonecznej. System może się co 10 sekund wyłączać na jedną sekundę, co bywa problematyczne w niektórych grach. Na szczęście zapisuje postęp gracza dokładnie w momencie wyłączenia.

Na razie jest to jednak początek prac nad konsolami zasilanymi alternatywnymi metodami. Kto wie, być może pomysł się przyjmie i za kilka lat stanie się to w branży normą?

Pokemon
Pokemon
Przeczytaj także Co dzieje się z Pokemonem, który za długo siedzi w Pokeballu? Przerażająca fanowska teoria
Tagi: Newsy