Polak ze starego mema pomógł wysłać rakietę Falcon Heavy w kosmos

Michał Tomaszkiewicz
09.02.2018 13:57
Polak ze starego mema pomógł wysłać rakietę Falcon Heavy w kosmos Fot. zrzut ekranu

Kiedyś wzbudzał uśmiechy, teraz podziw i zazdrość – jeden z bohaterów zdjęcia krążącego lata temu po polskim internecie pracuje w SpaceX i pomógł wysłać w kosmos Teslę Roadster rakietą Falcon Heavy.

Ta fotografia była w Polsce memem na długo, zanim stało się to modne. Zdjęcie nastolatków ubranych w charakterystyczne swetry wzbudzało powszechną wesołość i doczekało się setek przeróbek.

Dziś wszyscy ci, którzy kiedyś pastwili się nad fotką w programach graficznych mogą tylko zastanawiać się, co najlepszego zrobili ze swoim życiem. Bohaterowie uwiecznieni na pochodzącym z 1997 roku zdjęciu radzą sobie bowiem znakomicie, a ich roczne pensje liczone są nawet (podobno) w milionach złotych.

Jednym z uczestników obozu naukowego w Zwardoniu pochwaliło się właśnie Centrum Projektów Polska Cyfrowa:

Od mema do milionera

Tomasz Czajka ze Stalowej Woli – na historycznym zdjęciu występujący bez okularów – po wzięciu udziału w pamiętnym obozie naukowym rozwijał swoje zainteresowanie matematyką i programowaniem.

Polak pracował między innymi w centrali Google. Zrezygnował z tej posady, gdy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w misji ratowania ludzkości – taki cel stawia przed sobą SpaceX.

foto: kadr z wideo

Czajka zajmuje stanowisko określone jako Flight Software Engineer – odpowiada za oprogramowanie zarządzające lotem rakiety. Wkład Polaka w zakończony sukcesem lot Falcona Heavy (oraz wcześniejszych startów rakiet Falcon 9, wraz z szalenie trudnym i skomplikowanym lądowaniem wracającego z kosmosu członu rakiety ) nie jest do końca znany poza przedsiębiorstwem – trudno więc powiedzieć, którymi dokładnie aspektami loty zawiaduje tworzony przez Tomasza Czajkę kod.

Założony przez Elona Muska SpaceX ma za zadaniem obniżyć drastycznie koszt wynoszenia ładunków na orbitę dzięki stosowaniu rakiet wielorazowego użytku. Ma to umożliwić już w najbliższej przymości założenie stałej kolonii na Marsie. Liczące milion osób siedlisko ma być kopią zapasową ludzkości na wypadek kataklizmu (na przykład wynikającego ze zmiany klimatu), który mógłby doprowadzić do naszego wyginięcia na Ziemi.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.